Zamknij

Putin może całkowicie odciąć gaz. Ostrzeżenie dla Europy

22.06.2022 14:44

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) zaapelowała, aby Europa przygotowała się na prawdopodobne całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji. Zdaniem dyrektora MAE Fatiha Birola trzeba to zrobić natychmiast.

Władimir Putin
fot. Polaris/East News

Wojna w Ukrainie doprowadziła do nałożenia na Rosję rekordowej liczby sankcji gospodarczych i personalnych. W odwecie Putin zaczął stosować surowce energetyczne jako broń, odcinając dostawy Polsce i Bułgarii. Po zablokowaniu przez Litwę tranzytu stali i wyrobów metalowych do Kaliningradu Rosja zaczęła straszyć działaniami odwetowymi. MAE ostrzegła, że może dość do całkowitego odcięcia dostaw gazu.

Dyrektor agencja podkreślił w środowym wydaniu „Financial Times”, że konieczne jest natychmiastowe zabezpieczenie Europy przed niedoborami energii. W jego ocenie po tym, jak Kreml zakręci kurek z gazem, europejskie rządy nadal powinny korzystać z elektrowni atomowych, a także „podejmować inne środki awaryjne”.

Rosja może odciąć gaz Europie. Trzeba się na to natychmiast przygotować

Szef MAE stwierdził, że niedawna decyzja Rosji o ograniczeniu dostaw gazu do krajów europejskich, to zapowiedź dalszych cięć, ponieważ Moskwa wykorzystuje to narzędzie jako nacisk na Europę.

- Europa powinna być gotowa na wypadek całkowitego odcięcia rosyjskiego gazu – stwierdził Birol i dodał, że im bliżej do zimy, tym bardziej jasne stają się intencje Rosji. Putin stara się wykorzystać uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych krajów UE do ich szantażowania

- Cięcia mają na celu uniemożliwienie napełnienia europejskich magazynów i w ten sposób zwiększenia presji ze strony Rosji podczas zimowych miesięcy – wskazał dyrektor agencji.

„Financial Times” przypomniał, że Międzynarodowa Agencja Energii już w ubiegłym roku publicznie oskarżała Kreml o manipulowanie dostawami gazu do Europy w ramach przygotowań do inwazji na Ukrainę.

Działania rządów UE w celu nieuzależnienia się od gazu z Rosji zaczynają przynosić już efekty. Gazeta przytacza dane firmy konsultingowej ICIS o tym, że Europa od czasu inwazji na Ukrainę, zmniejszyła swoją zależność od rosyjskiego gazu z 40 do 20 procent całkowitych dostaw.

Polska, której Rosja już odcięła dostawy gazu, korzysta z dostaw alternatywnych oraz zapasów. Na jesieni uruchomiony ma zostać Baltic Pipe, którym sprowadzać będziemy gaz ziemny ze złoży norweskich.

loader

RadioZET.pl/PAP