Zamknij

Pracownik chroniony przed zwolnieniem. Rewolucja na rynku pracy

01.02.2022 11:39

Szef będzie musiał uzasadnić rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę. O rewolucji w przepisach pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Trudniej będzie zwolnić pracownika
fot. MARIUSZ GRZELAK/East News

Zwolnienie pracownika z pracy będzie utrudnione. „Dziennik Gazeta Prawna” przyjrzał się zmianom w noweli kodeksu pracy, która jest m.in. pokłosiem unijnego prawa.

Niewykluczone, że już za kilka miesięcy szefowie będą mieli obowiązek konsultowania i uzasadniania wypowiedzenia umów na czas określony.

Większa ochrona pracownika. Nie tak łatwo będzie go zwolnić

Szykują się dobre zmiany dla pracowników, niekoniecznie dobre dla pracodawców. Zatrudnieni zyskają dodatkową ochronę przed zwolnieniem, ponieważ ich szefowie będą musieli konsultować ze związkowcami ewentualne wypowiedzenie umowy na czas określony.  Taki wymóg obecnie dotyczy jedynie bezterminowych umów.

Jeśli związek zawodowy, potwierdzi, że wypowiedzenie umowy jest bezprawne, spór na linii pracownik – pracodawca będzie mógł być przeniesiony na ścieżkę sądową.

Tym samym umowy terminowe – w omawianym zakresie – zostaną zrównane z tymi na czas nieokreślony. Rząd tłumaczy, że zadeklarował takie dostosowanie w związku z wystąpieniem Komisji Europejskiej, która zarzuciła Polsce nierówne traktowanie zatrudnionych czasowo i na stałe (w zakresie wypowiedzeń umów)” – wyjaśnia DGP.

Zwolnienie za negowanie szczepień. Rada Medyczna chce ingerować w zatrudnienie

Związkowcy cieszą się z tego rozwiązania, lecz organizacje zrzeszające pracodawców nie szczędzą słów krytyki. Podkreślają jednak, że zmiany na rynku pracy niejako wymuszają na nich podpisywanie z pracownikami umów na czas nieokreślony.

– Na pewno będziemy postulowali powrót do rozmów w sprawie wprowadzenia jednolitego kontraktu o pracę, czyli modelu, w którym nie ma różnych rodzajów umów, a każdy zatrudniony zyskuje uprawnienia pracownicze wraz ze stażem pracy. Czyli im dłuższe zatrudnienie, tym więcej ochrony, stabilności itp. Proste zrównanie obecnych rodzajów umów oznacza większą sztywność na rynku pracy – podkreśla cytowany w DGP prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zmiany mają wejść w życie w drugim kwartale 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/DGP