Obserwuj w Google News

Rodzice znów rozliczą się z dziećmi. „Wszystkim obniżyliśmy podatki”

Katarzyna Witwicka
1 min. czytania
20.05.2022 16:53
Zareaguj Reakcja

Samotni rodzice mieli tracić na Polskim Ładzie. Pierwotna wersja ustawy, która obowiązuje od stycznia, zakazywała bowiem wspólnego rozliczenia z dzieckiem, zastępując je jednorazowym odliczeniem często niższej kwoty. Znowelizowany Polski Ład przywróci jednak stare zasady.

Wspólne rozliczenie
fot. Pawel Wodzynski/East News

Polski Ład zastąpił rozliczenie samotnych rodziców jednorazowym odliczeniem 1500 zł w PIT, na czym wielu rodziców było stratnych. Reforma planowana na 1 lipca 2022 roku przywróci tę preferencję, o czym przypomniała wiceminister rodziny Barbara Socha.

Redakcja poleca

PIT samotnych rodziców znów do zmiany. Będzie po staremu

- Procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi – powiedziała w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Wspólne rozliczenie zastąpi ulgę polegającą na odliczeniu 1500 zł w PIT. To odpowiedź na proste polityków i samotnych rodziców, którzy na wspólnym rozliczeniu często osiągali większe korzyści podatkowe. Od 1 lipca ponownie będą mogli rozliczyć się z dzieckiem korzystając z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Z kolei z podwójnej kwoty wolnej skorzystają rodzice z niepełnosprawnym dzieckiem.

Redakcja poleca

Socha poinformowała, że procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych "radykalnie zmniejsza podatki Polakom".

Nie jest prawdą, że podatki zwiększają się samotnym rodzicom. Dla wszystkich obniżyliśmy podatki i można powiedzieć, że w szczególności obniżyliśmy podatki samotnym rodzicom - Barbara Socha

Socha zaznaczyła, że zmiany wejdą w życie, jeżeli ustawa zostanie do 1 lipca przeprocedowana przez parlament i podpisana przez prezydenta.

RadioZET.pl/PAP