Zamknij

Rosjanie bez Instagrama, Facebooka i Twittera. "Troska o zdrowie psychiczne obywateli"

14.03.2022 08:08

Najpierw Twitter i Facebook, teraz Instagram. Rosja ogranicza mieszkańcom dostęp do zachodnich social mediów. Powód? Te mają zezwalać na nawoływanie do nienawiści względem Putina i obywateli kraju agresora.

Social media zablokowane w Rosji
fot. Vasin Lee/Shutterstock

Wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego. Od początku rosyjskiej agresji świat stara się przeciwstawiać działaniom Putina, a Rosja robi wszystko, by tego typu informacje nie były rozpowszechniane w kraju. Propaganda Kremla już doprowadziła do zamknięcia stacji radiowych, teraz Putin bierze się za social media.  

Po Facebooku i Twitterze również Instagram jest obecnie zablokowany w Rosji. Zostało to potwierdzone w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Organizację NetBlocks i użytkowników Instagrama w Rosji - podaje niemiecka agencja prasowa DPA.

Rosja bez Instagrama, Facebooka i Twittera

Rosyjski urząd kontroli mediów Roskomnadzor ogłosił, Instagram będzie zablokowany. Jak jednak zapewnił, Rosja ma alternatywę. Mowa o platformach internetowych takich jak VKontakte i Odnoklassniki.

„Mamy nadzieję, że wasze przejście do tych portali internetowych będzie szybkie i że w przyszłości odkryjecie nowe możliwości do komunikacji i biznesu" - poinformował regulator.

Jak czytamy na stronie urzędu, powodem blokady Instagrama ma być zezwolenie korporacji na otwartą krytykę działań Putina i „akty przemocy wobec Rosjan”. Dodano, że powodem blokady "jest troska o zdrowie psychiczne obywateli" poprzez ochronę ich "przed nękaniem i zastraszaniem za sprawą obelg w sieci"

„Ponieważ aktywni użytkownicy Instagrama potrzebowaliby czasu na przeniesienie swoich zdjęć i filmów do innych sieci społecznościowych oraz powiadomienie o tym swoich kontaktów i obserwatorów, Roskomnadzor postanowił zablokować Instagrama o północy 14 marca, zapewniając użytkownikom dodatkowy 48-godzinny okres przejściowy” – czytamy.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP/Instagram