Zamknij

Rosja nie spłaciła długu zagranicznego. „Gospodarczy i finansowy wyrzutek”

27.06.2022 10:06

26 czerwca upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od rosyjskich obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Pieniądze miały zostać przekazane 27 maja, gdy nie doszło do wypłaty, zaczął obowiązywać 30-dniowy okres karencji. Mimo tego Rosja nie wywiązała się z zobowiązania.

Władimir Putin
fot. MIKHAIL METZEL/AFP/East News

Sankcje nałożone Rosję zaczęły być dla kraju Putina naprawdę bolesne. Widać to chociażby po gwałtownych reakcjach, jakie towarzyszyły wdrożeniu przez Litwę zakazu tranzytu stali i wyrobów metalowych do Kaliningradu. Kreml zapowiedział działania odwetowe, przyznając jednak, że „musi przygotować się na najgorsze”.

Objawem problemów, jakie przeżywa Rosja, jest brak spłaty zadłużenia zagranicznego. To pierwszy taki przypadek od ponad 100 lat, od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku.

Rosja nie spłaciła długu. Po raz pierwszy od 100 lat

Unia Europejska uchwaliła już 6 pakietów sankcji nałożony na Rosję za zaatakowanie Ukrainy. Jednym z pierwszych obostrzeń było odcięcie części systemu bankowego od SWIFT, ustalenia z ostatniego jak do tej pory zbioru sankcji mówiły o wdrożeniu embarga na rosyjską ropę naftową – to na jej sprzedaży Kreml dalej zarabia miliardy dolarów.

USA wpadły z tego powodu na pomysł zawiązania „antyrosyjskiego kartelu”, polegającego na wspólnym ustaleniu, że surowiec z Rosji będzie się kupować tylko za połowę obecnej ceny. Do takich „sankcji” mogłyby dołączyć Chiny i Indie, które nie miałyby interesu, żeby walczyć o możliwość płacenia więcej za rosyjską ropę.

Brak spłaty długu zagranicznego przez Rosję odbierany jest jako sygnał, że nałożone sankcje zaczynają być coraz bardziej bolesne. „Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka” – podał Bloomberg.

Minister finansów Rosji ogłosił wcześniej, że Moskwa „wypełniła wszystkie swoje zobowiązania” dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach „w całości”, dokonując płatności w odpowiednim czasie. Podkreślił, że Federacja Rosyjska dokonała płatności odsetek we własnej walucie - rublach - do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Brak spłaty długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem dla inwestorów, ostrzegającym przed potencjalną niestabilnością systemu finansowego. Może to doprowadzić do podejmowania kolejnych decyzji o wycofywaniu się z rosyjskiego rynku.

Z Rosji zaczęli już uciekać milionerzy – z prognoz wynika, że z krajem tylko w tym roku pożegna się ponad 15 000 Rosjan dysponujących majątkiem wartym co najmniej milion dolarów. Analitycy przypomnieli, że taki eksodus bogaczy zazwyczaj zwiastował załamanie gospodarcze kraju.

loader

RadioZET.pl/PAP