Zamknij

Rosja wstrzymała dostawy gazu. Gazprom wydał komunikat

Katarzyna Witwicka
31.08.2022 08:33

Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem gazociągu Nord Stream I. Dostęp do surowca stracą też Francuzi, którzy zdaniem spółki nie uregulowali w pełni rachunków za gaz.

Gazprom wstrzymał dostawy do Niemiec
fot. NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/East News

Gaz w dobie wojny w Ukrainie i prób uniezależnienia się od Rosji stał się towarem deficytowym. Jak podała agencja AFP, rosyjski Gazprom zdecydował o wstrzymaniu dostawy surowca do Niemiec przez Nord Stream I. Powód? Prace konserwacyjne. Dostawy zostały wstrzymane około godziny 6 rano, a przerwa potrwa co najmniej trzy dni.

Rosja odcina Europę od gazu

Niemiecki rząd zarzucił Rosji, że używa surowca jako broni w czasie, gdy Europa jest u progu kryzysu energetycznego. Spółka zapowiedziała także, że wstrzyma dostawy gazu do Francji od 1 września. Francuska grupa energetyczna Engie zdaniem spółki nie opłaciła dostaw za lipiec.

"Na koniec dnia roboczego 30 sierpnia Gazprom Export LLC nie otrzymał pełnych płatności za gaz dostarczony do Engie w lipcu w ramach dotychczasowych kontraktów. W związku z tym Gazprom Export poinformował Engie o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu, począwszy od 1 września 2022 r., do momentu otrzymania środków za dostarczony gaz w całości” – napisał Gazprom w komunikacie.

W związku z ryzykiem kryzysu energetycznego cała Europa rozważa konieczność oszczędzania prądu czy gazu. Rozwiązania polegające na zmniejszaniu temperatur i wyłączaniu np. witryn sklepowych podjęły już Niemcy i Francja.

loader

RadioZET.pl/PAP/AFP