Zamknij

Rosja zemści się za zerwanie współpracy. Rząd wyraża zgodę na kradzież

23.03.2022 13:41

Rosyjski rząd zemści się na sieci sklepów IKEA. Na lokalnym rynku ma się pojawić klon szwedzkiej sieci. Będzie nosił nazwę "IDEA".

Rosja zemści się na IKEA za zerwanie współpracy. Rząd wyraża zgodę na kradzież logo
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie spowodowała, że większość międzynarodowych koncernów w ramach protestu zerwała współprace gospodarcze z Rosją i wycofała sprzedaż swoich produktów z kraju agresora. Jedną z firm protestujących przeciwko agresji Putina jest IKEA. Przedstawiciele jednej z największych firm meblowych na świecie poinformowali o swoich krokach w mediach społecznościowych i zaznaczyli, że ma to związek z agresją rosyjskich wojsk na Ukrainę.

W oświadczeniu międzynarodowego koncernu znalazły się następujące deklaracje: „Wojna w Ukrainie ma ogromny wpływ na ludzi, ale też powoduje poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw i w warunkach handlu. Dlatego też nasze firmy postanowiły tymczasowo wstrzymać działalność IKEA w Rosji. Grupa Inter IKEA podjęła decyzję o wstrzymaniu całego eksportu i importu do i z Rosji i Białorusi. Wstrzymano wszystkie operacje produkcyjne IKEA Industry w Rosji. Oznacza to również, że wszystkie dostawy od wszystkich poddostawców do tych jednostek są wstrzymane. Grupa Ingka podjęła także decyzję o wstrzymaniu wszystkich operacji detalicznych IKEA w Rosji”.

Rosja zemści się na IKEA za zerwanie współpracy

Szwedzka sieć ma w Rosji 17 sklepów stacjonarnych, trzy fabryki i centrum dystrybucyjne. Władze agresora chcą, aby na ich terenie powstała kopia meblowego giganta, który zerwał współpracę. W efekcie studio graficzne Luxorta-Service z Sankt-Petersburga ubiega się właśnie o zgodę na wykorzystywanie logotypu "IDEA" o warstwie wizualnej łudząco podobnej do popularnego "IKEA".

Właściciel nowego sklepu meblowego zapewnił agencję RIA Novosti, że zaoferuje na rynku rosyjskim taką liczbę produktów, żeby klienci nie odczuli wycofania sklepów IKEA z rosyjskiego rynku. Konstantin Kukkoev podkreślił, że w pełni zaspokoi popyt.

Nie ma już giganta, jego działalność jest zawieszona, co spowodowało pewne trudności i dlatego myślę, że jeśli pojawi się alternatywa, to wszyscy zrozumieją i pójdą do rosyjskich producentów Konstantin Kukkoev

W jaki sposób właściciel nowej sieci sklepów sfinansuje produkcję i zakup towarów w tak dużej ilości? Konstantin Kukkoev planuje przeznaczyć na ten cel pieniądze, które zamierza wygrać w sądzie. W tym celu pozwał sieć IKEA za wstrzymanie planów jego studia projektowego.

"The Guardian" poinformował, że Władimir Putin zapowiedział, że rosyjski chce przejąć przedsiębiorstwa, które z powodu wojny wycofują się z rynku agresora. Mają być one „przekazane tym, którzy rzeczywiście chcą pracować”.

loader

RadioZET.pl/"The Guardian"/RIA Novosti