Zamknij

Rząd nie radzi sobie z inflacją? Tak uważa ponad połowa Polaków

Katarzyna Witwicka
29.08.2022 13:45

Czy Polacy są zadowoleni z rządowej walki z inflacją? Zdania są podzielone. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu”, ponad połowa ankietowanych nie popiera działania rządu.

Tarcza Antyinflacyjna
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Inflacja na podwyższonym poziomie towarzyszy nam od czasu walki z koronakryzysem. Wojna w Ukrainie w lutym  bieżącego roku sprawiła, że ceny zaczęły rosnąć jeszcze szybciej. W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. w skali roku. Co na to rząd? Zdaniem 51 proc. politycy nie radzą sobie z drożyzną.

Rząd nie radzi sobie z drożyzną?

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster  na zlecenie "Super Expressu" wynika, że Polacy nie są zadowoleni z tego, jak rząd sobie radzi ze wzrostem cen produktów i usług. Postawę rządu krytykuje 51 proc. ankietowanych. 22 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź, że rząd raczej źle sobie radzi.

7 proc. ankietowanych uważa, że rząd zdecydowanie dobrze sobie radzi z drożyzną. 14 proc. ocenia, że radzi on sobie raczej dobrze.

"To daje 73 proc. niezadowolonych z polityki rządu wobec rosnących kosztów życia" - wskazuje dziennik.

Przypomnijmy, że rząd walczy z inflacją m.in. poprzez tarcze antyinflacyjne, które zdaniem ekonomistów mają charakter proinflacyjny. „Dosypywanie” gotówki na rynek pobija bowiem jedynie wzrost cen. Ostatnim przykładem takiego transferu są m.in. dopłaty do węgla, czyli 3000 zł dla gospodarstwa domowego, które zadeklaruje, że używa węgla do ogrzania domu. Na tym nie kończą się świadczenia. Kolejne pieniądze będą wypłacane także na opłacenie rachunków za m.in. za gaz.

loader

RadioZET.pl/PAP/SE.pl