Zamknij

Kowalczyk: nie możemy wycofać Polskiego Ładu, bo zmiany mogą być tylko na korzyść

14.02.2022 15:21
Henryk Kowalczyk
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Podczas gdy Polacy odczuwają chaos wprowadzony przez niedopracowane przepisy Polskiego Ładu, rządzący są ze zmian podatkowych bardzo zadowoleni. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że apele o wycofanie Polskiego Ładu do czasu jego naprawienia nie zostaną spełnione, gdyż „zmiany w trakcie roku podatkowego mogą być wykonywane tylko na korzyść podatnika”.

Polski Ład sieje prawdziwe przerażenie wśród księgowych, doradców podatkowych oraz przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2022 w ustawie o podatku PIT wprowadzono już 852 zmiany – więcej, niż 20 dziennie. Kilka z absurdów wynikających z nieprzemyślanych przepisów zostało już załatane, spora część wciąż czeka na naprawę. Specjaliści apelują więc o zawieszenie obowiązywania Polskiego Ładu i wdrożenie go od 2023 roku, gdy wszystkie dziury zostaną już załatane.

Rząd twardo odpowiada – na to zgody nie ma. Były już minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził, że osoby krytykujące Polski Ład po prostu go nie zrozumiały. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk (typowany przez pewien czas na następnego szefa resortu finansów) w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” stwierdził zaś, że na wycofanie Polskiego Ładu nie pozwala prawo, gdyż „zmiany w trakcie roku podatkowego mogą być wykonywane tylko na korzyść podatnika”. A gdy Polski Ład się zawiesi, Polacy stracą.

Rząd nie wycofa Polskiego Ładu. Mówi, że nie pozwala na to prawo

Polski Ład miał przynieść korzyści dla osób o niższych dochodach, tymczasem sporo z nich – na przykład nauczyciele – otrzymują w związku z nowymi przepisami wypłaty znacznie niższe. I to już po uwzględnieniu poprawek mających umożliwić miesięczne uwzględnianie kwoty wolnej od podatku PIT.

Niższe emerytury otrzymała z powodu Polskiego Ładu część seniorów, ale w najgorszej sytuacji są przedsiębiorcy. Nie dość, że obciążenie fiskalne w ich przypadku znacznie wzrosło, to jeszcze rząd przygotował taką karuzelę zmian w przepisach, że nie sposób się w nich połapać. Nawet Ministerstwo Finansów stwierdziło, że zderzyło się z rzeczywistością próbując stworzyć kalkulator wyliczający wysokość składek. Udało się go uruchomić tylko dla najprostszej sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony na jednym etacie i nie ma żadnych innych przychodów.

Z powodu Polskiego Ładu ze stanowiskami pożegnali się minister finansów Tadeusz Kościński oraz wiceminister Jan Sarnowski. Wiceminister Henryk Kowalczyk wciąż jednak przekonuje, że rewolucja fiskalna jest tak dobra, że nawet prawo zabrania się z niej wycofać.

Nie wycofamy się z Polskiego Ładu. Jest to niemożliwe, dlatego że zmiany w trakcie roku podatkowego dotyczące podatków mogą być wykonywane tylko na korzyść podatnika. Wycofanie się z Polskiego Ładu jest niemożliwe z tego względu, że kilkanaście milionów osób zyskuje na Polskim Ładzie.

Henryk Kowalczyk

Posłowie stracili na Polskim Ładzie – ich wynagrodzenia zostały obniżone o około 1400 zł. Ministerstwo Finansów w błyskawicznym tempie wydało jednak interpretację podatkową, dzięki której można było zwrócić parlamentarzystom część tej kwoty.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita

CMjBQLDAsUGw=