Obserwuj w Google News

Rządowa porównywarka cen węgla ruszyła. Gdzie kupić go najtaniej?

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
28.09.2022 07:58
Zareaguj Reakcja

Rząd zachęca przedsiębiorców oferujących węgiel do rejestracji w nowej porównywarce cen surowca. Dla firm to darmowa reklama, a dla konsumentów ułatwienie w zakupach. Sprawdziliśmy, jak działa to narzędzie.

Porównywarka cen węgla
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Węgiel stał się towarem deficytowym. Po wojnie w Ukrainie i odcięciu się od surowców z Rosji cena tego dobra skoczyła, a jego dostępność spadła. Choć ci, którzy ogrzewają dom węglem, mogą ubiegać się o dodatek węglowy, to wciąż brakuje miejsc, w których można nabyć surowiec za kwotę, która nie zrujnuje domowego budżetu. Zakupy ma ułatwić rządowa wyszukiwarka.

Porównywarka cen węgla

Jak czytamy w serwisie Cyfryzacja KPRM, od 26 września ruszyła bezpłatna wyszukiwarka ofert sprzedaży węgla www.cieplo.gov.pl.

Redakcja poleca

„Nowy serwis połączy konsumentów i sprzedawców, ułatwiając zakup surowca. Portal będzie służył prezentowaniu odbiorcom i klientom indywidualnym cen węgla oferowanego przez przedsiębiorców wpisanych na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych. Serwis zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, jego asortymencie, cenie oraz pochodzeniu. Na portalu cieplo.gov.pl zarejestrowani będą tylko Ci przedsiębiorcy, którzy są bezpiecznymi i wiarygodnymi dostawcami” – zapewniła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Cieplo.gov.pl
fot. Cieplo.gov.pl

Portal działa, choć nie da się ukryć, że wciąż nie wszyscy sprzedawcy wpisali się do rejestru. Konsumenci mogą znaleźć dostawcę danego rodzaju surowca w wybranej lokalizacji. Wystarczy wybrać odpowiednie województwo i rodzaj surowca, a system wskaże oferty w kolejności np. od najtańszej do najdroższej. Jak podkreśliła KPRM, to wiarygodne narzędzie zważywszy na aktywność w sieci fałszywych sprzedawców podszywających się pod spółki węglowe.

RadioZET.pl