Obserwuj w Google News

Rzeczkowska zmieni Polski Ład w Niskie Podatki. „Najpilniejsze zadanie”

2 min. czytania
29.04.2022 09:20
Zareaguj Reakcja

- Najpilniejszym zadaniem stojącym obecnie przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT w ramach „Niskich Podatków” – oświadczyła minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Od 1 lipca Polski Ład ma zostać znacznie zmodyfikowany – zniknie ulga dla klasy średniej, obniżona zostanie za to stawka PIT w pierwszym progu podatkowym.

Magladena Rzeczkowska
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Polski Ład, sztandarowy program rządu, po problemach związanych z występującymi w nim błędami najchętniej zostałyby przez PiS zapomniany. Mimo wydania milionów na akcje promujące nowy system podatkowy, nazwa zniknęła z rządowych komunikatów. Polski Ład został nazewniczo zastąpiony „Niskimi Podatkami”.

Naprawienie Polskiego Ładu jest najpilniejszym zadaniem według nowej minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. - W Sejmie zaczęły się już prace parlamentarne nad ustawą, a my – zarówno jako Ministerstwo Finansów, jak i Krajowa Administracja Skarbowa – przygotowujemy się do tego, aby nowe zapisy jak najlepiej wytłumaczyć podatnikom – powiedziała PAP szefowa resortu finansów.

Nowa minister finansów wskazała priorytety. „Najpilniejsza jest zmiana Polskiego Ładu”

Od 1 lipca stawka PIT w pierwszym progu podatkowym zmieni się z 17 procent na 12 procent. Jednocześnie przestanie obowiązywać ulga dla klasy średniej, która – jak przyznał sam rząd – była nieprzewidywalna i sprawiła dużo problemów księgowym.

Projekt ustawy nowelizującej Polski Ład został już zaakceptowany przez Radę Ministrów, musi ją jeszcze przegłosować Sejm. Przeprowadzenie reformy „rewolucji podatkowej” jest najważniejszym zadaniem dla nowej minister finansów, Magdaleny Rzeczkowskiej. Priorytetem ma być przeprowadzenie akcji edukacyjnej, tak by nowe przepisy nie zaskoczyły Polaków tak, jak zrobił to wprowadzony w ekspresowym tempie Polski Ład.

Redakcja poleca

- Pracujemy nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany poszczególnym grupom odbiorców, zwłaszcza obywatelom, księgowym, doradcom podatkowym czy firmom. Z tymi ostatnimi grupami jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawialiśmy jeszcze na etapie konsultacji, na etapie tworzenia finalnych przepisów. Rozmawiamy też teraz. Przygotowujemy się też do tego, aby z nowymi zapisami zapoznać wszystkich pracowników KAS – powiedziała Rzeczkowska.

Minister dodała, że trwają także prace nad innymi zmianami w podatkach, w przypadku podatku VAT resort finansów pozostaje w ciągłym dialogu z przedsiębiorcami.

- W rezultacie przedstawiane są kolejne pakiety zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku. W przypadku CIT prace trwają, obecnie jesteśmy na finalnym etapie wewnętrznych konsultacji w sprawie zmian - wyjaśniła Rzeczkowska. Zastrzegła jednak, że nie ma jeszcze decyzji, od kiedy zmiany w CIT będą obowiązywać.

Pomagać innym można nawet pomimo wysokich cen i galopującej inflacji – wystarczy podczas rozliczania PIT przekazać 1 procent podatku na Fundację Radia ZET.

RadioZET.pl/PAP