Zamknij

Sanepid musi oddać przedsiębiorcy 10 tys. zł z odsetkami. Wyrok w sprawie obostrzeń

Katarzyna Witwicka
12.04.2022 15:36

Kolejny wyrok na korzyść przedsiębiorców, który udowadnia, że pandemiczne obostrzenia nie miały odpowiedniej podstawy prawnej. Przedsiębiorcy wygrywają przed sądem, a kary za prowadzenie biznesu w pandemii zostają anulowane. O najnowszym orzeczeniu sądu poinformował Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Sanepid zwróci przedsiębiorcy pieniądze
fot. Jakub Kaminski/East News

Lockdown na ponad rok zamroził wiele biznesów. Mowa o branży fitness, gastronomii, hotelarstwie i każdym innym sektorze gospodarki, w którym kluczowy jest bezpośredni kontakt z klientem. Pandemia zwolniła, rząd zniósł obostrzenia, ale przedsiębiorcy, którzy na przekór rozporządzeniu covidowemu otworzyli swoje biznesy, do dziś walczą przed sądami.

Sąd: urząd nie może karać przedsiębiorców bezpodstawnie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł w sprawie przedsiębiorcy z branży fitness, który wbrew rozporządzeniu przyjmował w pandemii klientów. Inspekcja Sanitarna w Poznaniu nałożyła na podmiot karę pieniężną za naruszenie ograniczeń związanych z zapobieganiem skutków epidemii COVID-19. Kara wyniosła 10 tys. zł.

Przedsiębiorcy mówili o bezprawnym działaniu rządu, który od wiosny 2020 roku bez odpowiedniej podstawy prawnej ograniczał swobodę działalności gospodarczej. Konstytucja wymaga, by obostrzenia miały umocowanie w ustawie oraz by obostrzenia stosować w zdefiniowanych w Konstytucji stanach nadzwyczajnych. Tymczasem w myśl ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Rada Ministrów mogła w drodze rozporządzenia zdecydować o „czasowym ograniczeniu określonych zakresów działalności przedsiębiorców”.

Sąd w Poznaniu uznał, że działania urzędników polegające na nakładaniu na przedsiębiorców mandatów, nie miały odpowiedniej podstawy prawnej.

 „To kolejny wyrok korzystny dla przedsiębiorcy, a także utwierdzenie ukształtowanej już sądowej linii orzeczniczej, że zakazy działalności gospodarczej nie mogą być wydawane na podstawie legislacji podstawowej takiej jak Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 r. poz. 512 ze zm.)” – pisze Rzecznik MŚP Adam Abramowicz

W komunikacie rzecznik dodał, że „nie ma kary bez ustawy”, i że sanepid musi teraz zwrócić pieniądze przedsiębiorcom wraz z odsetkami.

loader

RadioZET.pl