Zamknij

Unijne sankcje na Rosję już obowiązują [LISTA]

26.02.2022 10:45

„To najsurowsze sankcje w historii”. Takimi słowami unijni dyplomaci zapowiadali wprowadzenie rozwiązań, które mają nakłonić Rosję do zawieszenia broni. Pakiet zarówno gospodarczych, jak i indywidualnych sankcji, już obowiązuje.

Sankcje na Rosję
fot. Xinhua/EAST NEWS

Ukraina od kilku dni odpiera rosyjskie ataki. Pakiet sankcji opracowanych na unijnym szczeblu ma doprowadzić do zakończenia wojny. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po atakach napisał, że sankcje powinny doprowadzić do „zniszczenia rosyjskiej gospodarki”.

Czy tak się stanie? W nocy z piątku na sobotę formalnie weszły w życie sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. Są to rozwiązania w stricte gospodarcze i te dotyczące indywidualnych polityków i oligarchów rosyjskich. Poniżej publikujemy listę unijnych sankcji.

Wojna w Ukrainie. Lista unijnych sankcji

- Prezydent Putin i jego rząd rozpoczęli wojnę z niezależnym, suwerennym krajem sąsiednim. Zachowanie rosyjskich przywódców stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Dziś odpowiadamy, stosując możliwie najostrzejsze środki ograniczające – powiedział wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Przyjęty pakiet sankcji zawiera:

  • zamrożenie aktywów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i Siergieja Ławrowa
  • sankcje na członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego Federacji Rosyjskiej, którzy poparli natychmiastowe uznanie przez Rosję niepodległości dwóch niekontrolowanych przez rząd ukraiński obszarów w Donbasie.
  • Odcięcie Rosji od najważniejszych rynków kapitałowych. Pakiet zakazuje notowania i świadczenia usług związanych z akcjami rosyjskich podmiotów państwowych w systemach obrotu UE.
  • Ograniczenie przepływów finansowych z Rosji do UE (zakaz przyjmowania depozytów przekraczających określoną wartość od obywateli lub rezydentów Rosji).
  • Uniemożliwienie rosyjskim oligarchom ukrywania majątków np. w rajach podatkowych. „Podejmowane są działania mające na celu zapobieżenie ukryciu fortun rosyjskiej elity w bezpiecznych schronieniach w Europie" – podała Rada Europejska.
  • Zakaz sprzedaży, dostaw, transferu lub eksportu do Rosji określonych towarów i technologii związanych z rafinacją ropy oraz ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług. Cel? Uniemożliwienie modernizacji rafinerii rosyjskiej. Jak zaznaczono, tylko w 2019 roku przychody z eksportu w tej branży przyniosły Rosji 24 mld euro.
  • Zakaz eksportu do Rosji towarów i technologii przemysłu lotniczego i kosmicznego, a także zakaz świadczenia usług ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i konserwacyjnych związanych z tymi towarami i technologiami.
  • Koniec z ułatwieniami wizowymi dla biznesmanów i urzędników rosyjskich. Unia utrudni im przekroczenie granicy, ale zapewnia też, że „ta decyzja nie wpłynie na zwykłych obywateli Rosji”.

"W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu do zmiany granic. Napięcia i konflikty należy rozwiązywać wyłącznie poprzez dialog i dyplomację" – zaznaczyła Rada.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

UKRAINA. WOJNA TRWA [RELACJA NA ŻYWO]