Zamknij

Sasin o nowej inwestycji za 5 mld zł. „Już wydaliśmy 500 mln”

PAP
09.08.2022 17:47

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił plan nowej inwestycji wartej 5 mld złotych. Mowa o stalowni w Rudzie Śląskiej, którą sfinansować mają państwowe spółki.

Sasin o nowej inwestycji
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Jacek Sasin ogłosił plan odbudowy przemysłu stalowego. Jak wskazał minister, wojna w Ukrainie i odcięcie się od Rosji sprawiły, że wielu produktów, w tym stali, zaczyna brakować. - Katowicki Węglokoks wybuduje nową stalownię o zdolności produkcyjnej 1 mln ton stali rocznie. Jesteśmy zdecydowani, żeby polski przemysł stalowy - ten, który jest w rękach państwa - został odbudowany - zadeklarował wicepremier Jacek Sasin.

Sasin o nowej inwestycji. Stalownia za 5 mld zł

Zgodnie z zapowiedzią nowa, zeroemisyjna stalownia ma powstać na terenie dawnej stalowni konwektorowej w Rudzie Śląskiej. Inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Po agresji Rosji na Ukrainę, Polska, Europa, świat, znalazły się w zupełnie nowej sytuacji - wielu produktów brakuje, a ceny tych produktów wzrastają. Jednym z nich jest stal - dziś w Europie brakuje stali, dlatego tak ważne jest dzisiaj inwestowanie - w przypadku Polski - w odbudowę przemysłu stalowego, hutnictwa stali  Jacek Sasin

Polityk przypomniał, że strategiczna w tym projekcie spółka – katowicki Węglokoks – skonsolidowała przed laty aktywa hutnicze należące do Skarbu Państwa. - Dzisiaj mamy podjętą strategiczną decyzję (...), aby zainwestować pieniądze i aby odbudować hutnictwo stalowe - tę część, która jest w rękach państwa - zapewnił Jacek Sasin.

Minister wskazał, że pierwsze pieniądze już trafiły do spółek hutniczych. Mowa o 560 mln zł „na dokapitalizowanie”. Stalownia kosztować będzie znacznie więcej, bo 5 mld zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2027 rok.

- Ona da polskiemu rynkowi milion ton stali rocznie - to będzie bardzo wyraźna poprawa na rynku stali. Jesteśmy zdecydowani, żeby te działania kontynuować i żeby polski przemysł stalowy - ten, który jest w rękach państwa - został odbudowany - zadeklarował szef MAP.

loader

RadioZET.pl/PAP