Zamknij

Sejm zdecyduje o finansach Polaków. W harmonogramie dwie ważne ustawy

26.01.2022 09:16

Posłowie zajmą się nowelizacją dwóch kluczowych w 2022 roku ustaw. Sejm zdecyduje i tegorocznym budżecie i o poprawkach do Polskiego Ładu. Oto szczegóły projektów.

Sejm i dwie ważne zmiany
fot. Piotr Molecki/East News

Sejm rozpoczyna w środę 26 stycznia 2022 roku dwudniowe posiedzenie. W harmonogramie obrad znalazły się dwie kluczowe dla finansów Polaków ustawy: nowela Polskiego Ładu i poprawki do tegorocznego budżetu.

W tym pierwszym przypadku chodzi o próbę opanowania chaosu związanego z reformą podatkową. Poprawki do budżetu dotyczą z kolei zwiększenia wydatków na NFZ. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany.

Polski Ład. Sejm przyjmie ustawę, która nic nie zmienia?

Po aferze z pensjami nauczycieli i policjantów rząd na szybko wprowadził korekty do Polskiego Ładu. Jeszcze w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku przyjęto rozporządzenie, na mocy którego pracodawca miałby pobierać zaliczki na PIT na dwa sposoby. Płatnik wybiera korzystniejszy sposób rozliczeń, a w przeciwnym razie powinien wypłacić pracownikom wyrównanie.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że rozporządzenie jest zgodne z prawem, ale dla porządku zmiany zapisano też w ustawie. Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W projekcie ustawy rozstrzygnięto także, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym.

Inne zmiany, które jeszcze nie znalazły odzwierciedlenia w aktach prawnych, dotyczą m.in. wprowadzenia zasady „złotówka za złotówkę” w przypadku ulgi dla klasy średniej i rozszerzenia tej preferencji na emerytów i zleceniobiorców.

Budżet bogatszy, niż zakładano

Sejm zajmie się także poprawkami Senatu do tegorocznej ustawy budżetowej. Senat proponował m.in. zwiększenie w budżecie na 2022 r. dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przeznaczenie 10 mld zł na transformację energetyczną, w tym na wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych na niskoemisyjne, a także przeznaczenie 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.

Budżet 2022 i „nierealny” wskaźnik inflacji? „Na drożyźnie rząd zarobi więcej”

Senat chciał też zmiany prognoz dotyczących inflacji. Ustawodawca optymistycznie założył bowiem, że roczny wskaźnik wyniesie 3,3 proc., tymczasem Senat przewiduje wzrost cen na średnim poziomie 7,6 proc.

Budżet na 2022 rok zakłada wpływy do wspólnej kasy rzędu 491 mld zł przy wydatkach równych 521 mld. zł. Dziura w budżecie jest nieunikniona, ale ma ona nie przekroczyć 29 mld zł.

loader

RadioZET.pl/PAP