Obserwuj w Google News

Składka zdrowotna w 2022 roku. ZUS udostępnił kalkulator

2 min. czytania
25.01.2022 08:55
Zareaguj Reakcja

Polski Ład wprowadził rewolucję w składkach na ZUS i podatkach. Zasady i wysokość zobowiązania względem urzędu różnią się w zależności od formy opodatkowania biznesu. Jak odnaleźć się w Polskim Ładzie? ZUS udostępnił kalkulator.

Składki na ZUS 2022
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Polski Ład przysporzył przedsiębiorcom niemałych problemów. Mowa o składce zdrowotnej, którą każdy z nich obliczy na podstawie osiągniętego dochodu. Pomóc w tym ma kalkulator udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Żeby ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności - ZUS przygotował specjalny bezpłatny kalkulator. Jest on dostępny na stronie zus.pl” – czytamy w komunikacie.

Składka zdrowotna 2022 – kalkulator ZUS

Przez Polski Ład przedsiębiorcy muszą obliczać składkę zdrowotną od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Zmiany obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Redakcja poleca

Kalkulator ZUS pozwala wyliczyć składkę w zależności od formy biznesu.

 

Kalkulator składki na ZUS
fot. ZUS

- Działanie kalkulatora jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu, żeby obliczył wysokość składki, która trzeba zapłacić - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

 

Składki na ZUS a forma opodatkowania

Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej (zasady ogólne) składkę za styczeń zapłacą od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami  z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. czyli na dotychczasowych zasadach. Kwota składki za styczeń  dla rozliczających się z podatku na zasadach ogólnych  to 419,92 zł.

Dla ryczałtowców składka zdrowotna wyniesie 9 proc. podstawy wymiaru, a podstawa ta wyniesie:

  • 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł;
  • 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł;
  • 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.

Liniowcy z kolei będą płacić składki zdrowotne w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. W przypadku karty podatkowej składka wyniesie 9 proc. minimalnej pensji.

RadioZET.pl/ZUS