Zamknij

„Skok na OFE” zawieszony? Resort: nie pracujemy nad reformą

09.05.2022 10:04
Co z likwidacją OFE
fot. Piotr Molecki/East News

Likwidacji OFE nie będzie? Kontrowersyjny projekt okrzyknięty „skokiem na OFE” trafił do sejmowej zamrażarki. Jak wynika z interpelacji resortu funduszy i polityki regionalnej, prace nad projektem zostały wstrzymane.

OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne, stały się parlamentarną kością niezgody. Procedowany od lat projekt zakładał likwidacje funduszy i transfer pieniędzy Polaków do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) lub na IKE (Indywidualne Konta Emerytalne). Państwo zyskiwałoby na każdej z opcji. W przypadku wybory ZUS uiścić należy podatek, zaś w przypadku IKE – opłatę przekształceniową. Co się stało z tym projektem?

Reforma OFE. "Szkodliwy projekt w koszu"

W interpelacji posła Pawła Szramki wraca temat likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, okrzykniętej przez komentatorów „skokiem na OFE”. Parlamentarzysta przypomniał, że ustawa zakładająca reformę OFE przepadła w Sejmie jeszcze w ubiegłym roku. Jak czytamy, wówczas do prezentowania stanowiska rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych został upoważniony wówczas minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Co od ponad roku resort zrobił w tej sprawie?

„Odpowiadając na interpelację w sprawie prac nad reformą otwartych funduszy emerytalnych informuję, że w zakresie właściwości Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej nie są prowadzone prace związane z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne” – poinformował szef resortu Grzegorz Puda.

Przypomnijmy, że likwidacja OFE wiązać się miała z przekazaniem pieniędzy oszczędzających do ZUS lub IKE. Indywidualne Konta Emerytalne miały wiązać się z 15 proc. opłatą przekształceniową, zaś oszczędzanie w ZUS – z 17 proc. podatkiem dochodowym (od 1 lipca wedle nowelizacji Polskiego Ładu, PIT wyniósłby 12 proc.). W tym pierwszym przypadku środki byłyby wypłacone oszczędzającym po osiągnięciu wieku emerytalnego, w drugim – wraz z opodatkowaną (jeszcze) emeryturą. Zdaniem ekspertów zawieszenie prac nad projektem opłaci się oszczędzającym.

„Skok na OFE został chyba definitywnie zawieszony” – napisał na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Jak dodał, dotychczasowy projekt likwidacji OFE był szkodliwy.

„Emeryci traciliby emerytalny kapitał. Od początku krytycznie oceniany pomysł wylądował w koszu. Może dzięki temu, uda się odzyskać zaufanie do systemu” – podsumował Sobolewski.

RadioZET.pl

CMjBQLDAsUGw=