Oceń
Polski Ład okazał się dużo bardziej skomplikowany, niż pierwotnie zakładali obywatele. Dokument ma zostać ostatecznie skorygowany. Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział konsultacje z ministrem finansów. Jak dodał, „limit błędów został wyczerpany”.
W pierwszej kolejności na nowe przepisy narzekali przedsiębiorcy, a na początku stycznia 2022 roku dołączyli do nich również nauczyciele i policjanci, którzy otrzymali niższe wynagrodzenia o kilkaset złotych. Teraz minister finansów Tadeusz Kościński uprzedza, że sytuacja może się powtórzyć i apeluje do pracodawców o wyrównanie pensji.
Polski Ład skomplikowany i niejasny nawet dla księgowych
Grupą zawodową, która miała zyskać na wprowadzeniu Polskiego Ładu są księgowi. Złożone przepisy podatkowe sprawiły, że przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości, z którymi zwracają się do osób z wykształceniem rachunkowym.
Okazuje się jednak, że nawet fachowcy mają problem z interpretacją nowego prawa. Z ankiety przeprowadzonej przez Krajową Izbę Biur Rachunkowych dla „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że biura rachunkowe obawiają się błędów, które mogłyby skutkować pozwami cywilnymi niezadowolonych klientów. Eksperci skarżą się, że brakuje im czasu i mocy przerobowych, by sprostać nowym przepisom podatkowym.
Dane DGP pokazują, że w środę (26 stycznia 2022) prawie połowa biur księgowych zwiększyła kwotę polisy OC z tytułu świadczenia usług rachunkowo-płacowych. Czytamy, że „to ich forma zabezpieczenia się na wypadek błędu przy stosowaniu przepisów Polskiego Ładu”.
RadioZET.pl/DGP/PAP
Oceń artykuł