Zamknij

Spór o dodatek węglowy. Nie wszystkie rodziny dostaną pieniądze

Katarzyna Witwicka
05.10.2022 14:07

Ustawa o dodatku węglowym doczekała się poprawek. Pierwotnie zezwalała ona na sztuczny podział gospodarstw domowych i pobieranie świadczenia przez jedną rodzinę kilkukrotnie. Ustawę zmieniono, ale przy okazji pozbawiono wsparcia tych, którzy faktycznie tworzą kilka gospodarstw domowych pod jednym adresem.

Co z dodatkiem węglowym
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east News

Dodatek węglowy stał się kością niezgody i podzielił społeczeństwo. Ustawodawca pierwotnie słusznie założył, że często pod jednym adresem zamieszkuje kilka rodzin i każdej z nich należy się dodatek. Wówczas pojawiły się wątpliwości o obawy, że taki zapis może zostać wykorzystany przez kombinatorów, a w konsekwencji służyć wyłudzeniom. Przepisy zmieniono, ale pojawił się nowy problem.  Z prawa do otrzymania dodatku węglowego nie skorzystają te rodziny, które zamieszkują pod jednym adresem, posiadają odrębne instalacje grzewcze oraz od wielu lat stanowią odrębne gospodarstwa domowe.

Dodatek węglowy nie dla wszystkich

 

Poseł Paweł Szramka w interpelacji do resortu klimatu (nr 36363) zwrócił uwagę na sytuację rodzin, które przez nowelizację z dodatku nie skorzystają. Spornym punktem stał się art. 2 ustawy, którego treść sprowadza się do zasady „jeden adres – jeden dodatek węglowy”.

 

Fragment ustawy wprowadzającej dodatek węglowy
fot.

Fragment ustawy wprowadzającej dodatek węglowy

Powyższy zapis, chociaż ukrócił proceder sztucznych podziałów w ramach jednego gospodarstwa domowego, by wyłudzić dodatek, to zrodził kolejny problem.

 

To wykluczone z możliwości otrzymania dodatku węglowego tych rodzin, u których podział na kilka odrębnych gospodarstw domowych był zjawiskiem naturalnym, a nie sztucznym. W ramach jednego adresu niejednokrotnie mogą funkcjonować dwie, lub więcej rodzin tworzących w każdym aspekcie oddzielne gospodarstwo domowe

Paweł Szramka

Poseł zwrócił uwagę, że nie każdy decyduje się wówczas na podział domu na odrębne lokale, co wiąże się z formalnościami i dodatkowymi opłatami m.in. notarialnymi. Parlamentarzysta podał przykład zabudowy typu „kostka”, która pamięta czasy PRL-u. Jedna rodzina zajmuje parter, druga piętro. Często mieszkania te posiadają odrębne wejścia i instalacje grzewcze. Jak dodał, przyznanie takim rodzinom jednego dodatku na adres jest działaniem „wielce niesprawiedliwym”.

 

Losy ustawy prowadzającej dodatek węglowy, a także sytuacja materialna rodzin wykluczonych z opisanego wsparcia, leżą w rękach resortu klimatu. Przypomnijmy, że dodatek węglowy przysługuje tym, których główne źródło ogrzewania węglowego to kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy.  Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 60 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Wnioski złożone po dniu 30 października 2022 r. wypłaca się do dnia 30 grudnia 2022 r. Termin ich składania mija 30 listopada br. 

loader

RadioZET.pl