Zamknij

Stopy procentowe znowu w górę. Kredytobiorcy zapłacą więcej

07.09.2022 15:23

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z prognozami ekonomistów podniosła stopy procentowe o 25 bp. Nie mamy dobrych wieści dla kredytobiorców.

Stopy procentowe w górę
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Stopy procentowe już po raz jedenasty poszły w górę. RPP zdecydowała o podwyżce rzędu 25 pb. O ile więcej zapłacą kredytobiorcy?

Stopy procentowe NBP

Referencyjna 6,75
Lombardowa 7,25
Depozytowa 6,25
Redyskontowa weksli 6,80
Dyskontowa weksli 6,85

Jak podał wcześniej w analizie Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, przy stopie referencyjnej równej 6,75 proc., raty wszystkich analizowanych kredytów wzrosną o około 117 proc. względem końca lipca 2021 r.  Zdaniem Mariusza Zielonki z Konfederacji Lewiatan, ta kosmetyczna zmiana miała na celu "zaspokojenie oczekiwań rynku", aniżeli wywarcie wpływu na gospodarkę. 

Stopa referencyjna
fot.

RadioZET.pl

"W nadchodzących kwartałach oczekiwane jest utrzymanie się oddziaływania czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę. Jednocześnie podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny oraz obniżeniem dynamiki aktywności gospodarczej będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie NBP. 

loader

RadioZET.pl