Zamknij

Świat uderza w rodziny Putina i Ławrowa. Kolejne mocne sankcje

12.04.2022 10:02
Świat uderza w rodziny Putina i Ławrowa. Kolejne mocne sankcje
fot. ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Rządzący nie chcą dopuścić, aby zbrodniarze wojenni przepisali majątki na swoje rodziny i dalej żyli w luksusie. Kolejne kraje nakładają personalne sankcje gospodarcze. Dotyczą one oligarchów, rosyjskich władz oraz ich rodzin. Krewni Putina i Ławrowa obciążeni zostali właśnie dodatkowymi restrykcjami.

Sankcje na Rosję płyną ze wszystkich części świata. Do obciążeń nakładanych na gospodarkę doszły personalne środki represyjne skierowane w rosyjskich oligarchów, a nawet ich dzieci. Córki Putina i Ławrowa zostały objęte międzynarodowymi sankcjami. Mają zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, ich aktywa w tym kraju zostały zamrożone, a brytyjscy obywatele i firmy nie mogą dokonywać z nimi żadnych transakcji finansowych.  

Nie tylko W. Brytania zdecydowała się na taki ruch. Sankcje na dzieci oligarchów nałożyły także Stany Zjednoczone, a w ich ślad poszła również Japonia. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni zatwierdził we wtorek kolejne sankcje przeciwko Rosji za jej napaść na Ukrainę. Przewidziano zamrożenie aktywów kolejnych 28 rosyjskich organizacji i 398 Rosjan, w tym córek prezydenta Władimira Putina i żony szefa MSZ Siergieja Ławrowa.

Japonia nałoży sankcje na rodzinę Putina i Ławrowa

Po rozszerzeniu sankcji m.in. na dwie dorosłe córki Putina, Marię Woroncową i Jekaterinę Tichonową, lista Rosjan, których aktywa będą w Japonii zamrożone, wydłużyła się do 499 nazwisk. Wcześniej ukarano już w ten sposób samego Putina, osoby z jego otoczenia i oligarchów.

By zapobiec dalszej eskalacji kryzysu, doprowadzić jak najszybciej do zawieszenia broni i powstrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę, nasz kraj musi wprowadzić stanowcze sankcje przeciwko Moskwie, współpracując w tej kwestii ze społecznością międzynarodową

Hirokazu Matsuno, główny sekretarz rządu w Tokio

Według japońskiej agencji prasowej Kyodo najnowsze sankcje podążają za decyzjami USA i UE. Dotyczą między innymi przedsiębiorstw związanych z wojskiem oraz banków Sbierbank i Alfa Bank. Restrykcje na te banki wejdą w życie 12 maja.

Agencja poinformowała, że rząd zakaże również obywatelom i firmom z Japonii podejmowania jakichkolwiek nowych inwestycji w Rosji.

RadioZET.pl/PAP/Kyodo

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

CMjBQLDAsUGw=