Zamknij

Szykuje się chaos podatkowy. Są nowe deklaracje PIT

Katarzyna Witwicka
29.09.2022 15:26

Od 1 stycznia 2022 roku prawo podatkowe zmieniało się kilkukrotnie. Pracodawcy nie zawsze wiedzieli, w jaki sposób pobierać zaliczki na PIT, zaś dla pracowników pensja „na rękę” okazywała się niespodzianką. Do tak zmiennych przepisów trzeba było dostosować formularze podatkowe, co właśnie uczynił resort finansów.

Nowe deklaracje PIT
fot. Marek BAZAK/East News

PIT-11 to formularz kluczowy dla płatnika zatrudniającego pracowników. To właśnie za pośrednictwem tego formularza pracownik może sprawdzić, ile zarobił w danym roku podatkowym i jaką kwotą podzielił się z budżetem państwa. Na stronie resortu finansów pojawił się nowy druk.

PIT-11 i PIT-2. Nowe formularze

Eksperci z inFakt.pl przypomnieli, że w roku 2022 zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy zmieniły się aż trzykrotnie. Nowe formularze podatkowe musiały zatem uwzględnić nowe grupy zwolnione z podatku. To już nie tylko pracownicy do 26. roku życia, lecz także pracujący emeryci, rodziny 4 plus i pracownicy powracający z emigracji. W najnowszej wersji formularza, którą załączamy poniżej, uwzględniono także wyższą kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 tys. zł i reformę składki zdrowotnej, której nie można już odliczyć w PIT.

Co istotne, termin na przekazanie PIT-11 skarbówce mija 31 stycznia 2023 roku. Druk ten musi trafić do pracownika do końca lutego.

Od nowego roku obowiązywać będzie nowy PIT-2, czyli formularz, który – obok ustawodawcy- był sprawcą niemałego zamieszania na początku roku. Mowa o druku, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczki na PIT o kwotę zmniejszającą podatek, a co za tym idzie – zwiększenia naszej pensji netto. Eksperci z inFakt przypomnieli, że w przyszłym roku druk ten można będzie przedstawić nawet kilku płatnikom w każdym momencie roku podatkowego.

„Oznacza to, że osoby posiadające np. kilka umów o pracę bądź umów zlecenie będą mogły rozliczać kwotę wolną od podatku u więcej niż 1 pracodawcy w wymiarze 300 zł przy jednej umowie, 2 razy 150 zł przy dwóch umowach i 3 razy po 100 zł przy trzech umowach”  - czytamy w serwisie inFakt.pl.

loader

RadioZET.pl/inFakt