Zamknij

Tarcza antyputinowska. Premier: nie zgadzam się, żebyśmy płacili więcej za gaz

22.03.2022 11:56
Morawiecki o tarczy antyputinowskiej
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Odcięcie się od rosyjskiej ropy i gazu zaboli nie tylko Putina, lecz także mieszkańców państw, które takie sankcje nakładają. Jak zapewnił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Wprost”, rząd chce uchronić Polaków przed podwyżkami cen surowców.

Sankcje dla Rosji miały pozbawić gospodarkę tego kraju pieniędzy tak, by Putin nie miał z czego finansować rozpoczętej 24 lutego wojny. Tymczasem sankcje te nie pozostaną bez wpływu m.in. na polski rynek i poziom cen.

Konieczność szukania alternatyw dla rosyjskiego gazu czy ropy odbić się może niespotykaną dotąd inflacją. Tarcza antyputinowska, o którą zabiega premier Mateusz Morawiecki, ma zablokować gwałtowny wzrost cen.

Morawiecki: nie zgadzam się, by Polacy płacili więcej za gaz

- Nie zgadzam się, żeby gospodarstwa domowe płaciły co roku kilka razy więcej za gaz. Wzywam KE do pilnego działania, zamrożenia ceny gazu na maksymalnym poziomie uzgodnionym w UE. Koniec z nabijaniem rosyjskiej kasy - mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Wprost".

Premier dodał, że inflacja będzie nadal rosła. Zgodnie z prognozami NBP w szczytowym momencie wzrost cen ma przekroczyć 12 proc.- Inflacja jest zjawiskiem światowym. Przyszła do nas z Brukseli i ze Wschodu. Teraz dodatkowo wzmocniona jest przez wojnę - przyznał Morawiecki.

Szef polskiego rządu nalega, by Komisja Europejska wdrożyła tzw. tarczę antyputinowską, która zakłada zamrożenie cen surowców na maksymalnym poziomie. Premier dodał, że ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych mają być regulowane do 2027 roku.

Różnica między odgórnie ustalonymi stawkami za gaz, a stawkami rynkowymi, ma być pokrywana z unijnego budżetu.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=