Zamknij

Rząd szykuje tarczę antyputinowską. „Rozwiązania gospodarczo-podatkowe”

10.03.2022 11:07

- W tej chwili przygotowujemy też coś, co premier nazwał tarczą antyputinowską – zadeklarował rzecznik rządu Piotr Müller w Radiu ZET. To odpowiedź na wojnę w Ukrainie oraz jej gospodarcze i militarne skutki. Nowa tarcza ma objąć także obszary związane z bezpieczeństwem.

mural przedstawiający Putina jako Hitlera
fot. GEORG HOCHMUTH/AFP/East News

Wojna w Ukrainie wstrząsnęła światowym porządkiem. Skutki ataku Rosji błyskawicznie objęły gospodarkę – paliwa podrożały do rekordowych poziomów, inflacja według najnowszych prognoz NBP będzie nawet dwa razy wyższa niż spodziewana, a wydatki na obronność skokowo wzrosną. Zapisano to w ustawie o obronie ojczyzny.

Zapowiedziana przez premiera Morawieckiego tarcza antyputinowska ma pomóc Polsce i Polakom w przetrwaniu trudnych wojennych czasów. Szczegóły rozwiązania nie są jednak znane, rzecznik rządu Piotr Müller zdradził jednak w Radiu ZET, że będą one dotyczyć zarówno gospodarki, jak i bezpieczeństwa.

Tarcza antyputinowska. Co szykuje rząd?

Tarcza antyputinowska obejmie obszary życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę – zadeklarował Piotr Müller.

Rzecznik rządu dodał, że prawdopodobne jest między innymi przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Spadek wartości pieniądza z powodu wojny znacznie przyspieszył – według najnowszej prognozy NBP, w 2022 roku może wynieść nawet 12,2 procent, a w 2023 nie spaść poniżej 10 procent.

W tej chwili przygotowujemy też coś, co premier nazwał tarczą antyputinowską. Pamiętajmy o tym, że my w tej chwili mamy działania ekonomiczne, które nas też dotykają, stąd pewien wachlarz instrumentów gospodarczych i finansowych, które będziemy chcieli zaprezentować.

Piotr Müller

Tarcza ma objąć także działania z obszaru bezpieczeństwa – Müller stwierdził, że Polska musi wyciągnąć wnioski z tego, w jaki sposób ukraiński odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej przyczynia się do powstrzymywania rosyjskiej inwazji. Możliwe więc, że tarcza antyputinowska będzie poszerzeniem ustawy o obronie ojczyzny.

Możliwe, że w ramach tarczy antyputinowskiej poprawiony zostanie Polski Ład. Takie rozwiązanie pozwoli rządowi ukryć, że wprowadzone na początku roku przepisy podatkowe były niedopracowane i pełne błędów.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/Radio ZET

Wojna w Ukrainie na żywo: