Obserwuj w Google News

„Te pieniądze się nam należą”. Premier stanowczo o środkach z KPO

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
25.05.2022 12:36
Zareaguj Reakcja

„Te pieniądze Polsce się należą, a teraz, w związku z wojną, są jeszcze bardziej potrzebne”. W tych słowach premier Mateusz Morawiecki na łamach „Super Expressu” uzasadniał przyznanie Polsce unijnych środków.

Rząd o środkach z KPO
fot. Piotr Molecki/East News

KPO, czyli Krajowy Plan Odbudowy, ma zagwarantować Polsce nawet 23,9 mld euro  w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej w ramach unijnej kasy na uporanie się z postpandemiczymi, a teraz także i wojennymi bolączkami gospodarki. Czy otrzymany unijne pieniądze? Choć zdaniem szefa rządu, środki te „nam się należą”, to sprawa wciąż nie jest zamknięta.

Redakcja poleca

KPO? „Te pieniądze się nam należą”

Czy i kiedy otrzymamy pieniądze z KPO? Na te i inne pytania w rozmowie z „Super Expressem” odpowiadał premier Mateusz Morawiecki.

- Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek, jakiekolwiek siły chciały dłużej blokować środki z KPO, które będą służyć naszemu państwu – stwierdził premier. Przypomnijmy, że początkowo, na drodze do wypłaty środków z KPO stało oczekiwanie Komisji Europejskiej, że polski rząd zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, dokona reformy systemu dyscyplinarnego i przywróci do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Wstępnie osiągnięto już w tej sprawie porozumienie.

Te pieniądze Polsce się należą, a teraz, w związku z wojną, są jeszcze bardziej potrzebne. KE nie może ich blokować w nieskończoność  - Mateusz Morawiecki

- Zrobię wszystko, aby te pieniądze popłynęły jak najszybciej do Polaków. I wierzę, że w tych staraniach mam za sobą wszystkie siły polityczne – zadeklarował premier.

RadioZET.pl/PAP/”Super Express”