Obserwuj w Google News

To Orlen kupi Żabkę? Obajtek odsłonił karty

2 min. czytania
14.10.2022 11:03
Zareaguj Reakcja

- Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku — powiedział Jarosław  Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Puław. Idea stworzenia państwowej sieci sklepów pojawiła się już wcześniej, zaczęto się więc zastanawiać, który z państwowych koncernów może wyłożyć środki na przejęcie sieci handlowej.

Daniel Obajtek
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Żabka należy do amerykańskiego funduszu CVC, od którego Polska zamierza najprawdopodobniej odkupić spółkę PKP Energetyka. Prezes PiS mówiąc i potencjalnej transakcji przypomniał, że w tych samych rękach znajduje się sieć handlowa Żabka, która „także może zostać odkupiona”. Krajowa Grupa Spożywcza raczej nie ma na to środków, niezbędnymi funduszami dysponuje PKN Orlen. Daniel Obajtek oficjalnie zabrał głos w sprawie kupna Żabki przez koncern paliwowy.

Repolonizacja Żabki. Orlen „nie ma planów”

- Nie prowadzimy żadnych rozmów, nie analizujemy tematu i nie mamy planów kupna Żabki - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Szef koncernu był pytany o możliwość przejęcia sieci handlowej po słowach Kaczyńskiego, który stwierdził, że do obowiązków rządu należy „odbijanie tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego”.

Orlen przejął wcześniej RUCH i przekształcił część salony sieci w sklepy „Orlen w Ruchu”. Wejście w sektor handlu detalicznego to jedna ze strategicznych decyzji spółki, zakup Żabki byłby jej logicznym następstwem.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany przez Bogdana Rymanowskiego w proramie Gość Radia ZET o szczegóły ewentualnej transakcji stwierdził, że nie jest w stanie ich podać, dodał jednak, że to może być „dobry moment” na jej przeprowadzenie. Takich samych słów użył Jarosław Kaczyński.

Redakcja poleca

Do informacji na temat możliwości kupna Żabki przez spółkę Skarbu Państwa odniósł się właściciel sieci handlowej, fundusz CVC.

- Relacjonowana wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z naszym udziałem, więc nie mamy podstaw do jej komentowania – poinformowali właściciele Żabki.

RadioZET.pl/Business Insider Polska