Zamknij

Totalna kompromitacja w "Wiadomościach". "Pilne! Panie Czarnek! Trzeba wysłać podręczniki do TVP"

05.08.2022 10:45

TVP nie przestaje zadziwiać. Autorzy materiałów dla państwowej telewizji po raz kolejny wykazali się brakami w wiedzy. Tym razem w reportażu o cenach paliw w Europie znalazła się informacja, że Norwegia i Szwajcaria należą do Unii Europejskiej, choć to nieprawda. W sieci zaroiło się od prześmiewczych komentarzy.

TVP
fot. wiadomosci.tvp.pl (screen)

TVP przyzwyczaiło już widzów do kuriozalnych materiałów, w których często dochodzi do wpadek bądź mijania się z prawdą. Wystarczy wspomnieć o zarobkach polityków z Polski i Wielkiej Brytania. Znalazła się tam informacja o wynagrodzeniu "prezydenta Wielkiej Brytanii", choć taki urząd nie istnieje.

Kompromitacja w TVP. Norwegia i Szwajcaria "dołączone" do UE

Tym razem twórcy z państwowej telewizji po raz kolejny nie popisali się wiedzą na temat Europy. Widać to było w materiale 'Wiadomości" dotyczącym cen paliw. Chodziło o porównanie tego, jak wyglądają opłaty w Polsce z taryfikatorem w innych krajach naszego kontynentu.

Autorzy chcieli zapewne pokazać cennik w Polsce na tle państw Unii Europejskiej. W grafice, którą zaprezentowano, pojawiły się m.in Dania, Słowenia i Chorwacja. Oprócz nich jednak znalazło się tam również miejsce dla Norwegii i Szwajcarii. Całość podpisano: "Średnia cena paliwa 95 w zł w Unii Europejskiej".

"Norwegia i Szwajcaria w Unii Europejskiej? A te państwa chociaż o tym wiedzą?" - napisał satyryczny profil na Facebooku, który udostępnił grafikę.

TVP
fot. TVP screen

Wszystko dlatego, że ani Norwegia, ani Szwajcaria nie należą do UE. Obydwa kraje wchodzą w skład Europejskiej Stowarzyszenia Wolnego Handlu, a dodatkowo Norwegia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli strefy wolnego handlu i rynku na terenie Europy.

"Panie Czarnek! Trzeba wysłać podręczniki do TVP"

Nietrudno się dziwić, że pomyłka TVP wywołała lawinę komentarzy w mediach społecznościowych. Większość z nich była utrzymana w kpiącym i ironicznym tonie.

"Według »Wiadomości« TVP Szwajcaria i Norwegia należą do Unii Europejskiej. Zamiast szerzyć tępą propagandę i szczuć na ludzi, pracownicy TVPiS mogliby czasem zajrzeć do książek" - pisze rzecznik PSL Miłosz Motyka.

"Tymczasem w alternatywnej rzeczywistości wartej 2 miliardy złotych rocznie można z tej grafiki wywnioskować, że Norwegia i Szwajcaria należą do Unii Europejskiej. Takie rzeczy tylko po 19:30" - czytamy na Twitterowym profilu "Szkła Kontaktowego".

"Panie Czarnek! Pilnie trzeba wysłać podręczniki dla pracowników TVP!!! Chyba w Pana podręcznikach Szwajcaria i Norwegia leżą w Europie ale nie w UE, prawda? A może o tych bogatych Norwegach, co się z nami nie dzielą, premier zakazał wspominać w podręcznikach?" - dodał prześmiewczo jeden z internautów.

loader

RadioZET.pl/Facebook/TVP/Twitter