Obserwuj w Google News

Twój e-PIT wystartował i zaliczył awarię. Nie można się rozliczyć

2 min. czytania
15.02.2022 12:55
Zareaguj Reakcja

Usługa Twój e-PIT ułatwiająca rozliczenia z fiskusem ruszyła 15 lutego 2022 roku o północy. Kilka godzin po starcie odnotowano jednak awarię. Choć skarbówka zapewniała, że pod względem technicznym wszystko dopięte jest na ostatni guzik, z rozliczeniem PIT jeszcze poczekamy.

Awaria Twój e-PIT
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

PIT można rozliczyć bez wychodzenia z domu m.in. dzięki usłudze Twój e-PIT. Program miał ruszyć 15 lutego, ale działał zaledwie kilka godzin. Resort finansów mierzy się z awarią, która uniemożliwia wysyłkę PIT.

„Dzisiaj (15 lutego 2022 roku – przyp. red) u niektórych użytkowników usługi Twój e-PIT mogą występować przejściowe utrudnienia w działaniu usługi. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej przywrócić pełne działanie serwisu. Przepraszamy za niedogodności” – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Twój e-PIT nie działa. Resort walczy z awarią

Twój e-PIT to usługa, która ułatwia z założenia rozliczenie PIT. Skarbówka na podstawie danych uzyskanych od płatników wstępnie wypełnia formularz i udostępnia go podatnikowi.

Po zalogowaniu się do systemu podatnik ma wgląd do przygotowanych zeznań podatkowych. Teoretycznie mógłby wówczas zaakceptować lub poprawić dane w formularzu i przesłać skarbówce. W praktyce jednak wielu Polaków będzie musiało uzbroić się w cierpliwość, gdyż program zaliczył awarię: dokumenty nie chcą załadować się w systemie.

Redakcja poleca

Na dzień przed uruchomieniem usługi Twój e-PIT szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska zapewniała, że serwery rządowe są gotowe na masową wysyłkę PIT. Z rozliczeniem podatku trzeba się będzie wstrzymać do czasu naprawienia usterek technicznych. W przypadku druku PIT-36, PIT-37 i PIT-38 czasu na wysyłkę jest sporo – dokumenty należy przekazać fiskusowi najpóźniej 2 maja 2022 roku. Osoby rozliczające PIT-28 muszą się jednak pospieszyć: termin mija 28 lutego 2022 roku.

RadioZET.pl