Zamknij

Tyle zarobiliśmy w pierwszym półroczu. W których branżach pensje są najwyższe?

Katarzyna Witwicka
30.09.2022 12:05

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnej płacy w pierwszym półroczu 2022 roku. W skali roku średnia pensja wzrosła o ponad 10 proc.

Pensja w I półroczu 2022
fot. Marek BAZAK/East News

Wynagrodzenie statystycznego Polaka w pierwszym półroczu wyniosło 6196,99 zł – podał GUS. Urząd wskazał też, w których sektorach gospodarki pensje były najwyższe.

Przeciętne wynagrodzenie 2022. Nowe dane GUS

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w I półroczu w gospodarce narodowej wzrosło o 10,8 proc. w skali roku. Urząd wziął pod lupę zarobki łącznie prawie 10 mln osób. Z 9,7 mln osób pracujących 9,2 mln to pracownicy na etacie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było zróżnicowane m.in. ze względu na dany sektor gospodarki. W sektorze publicznym było wyższe o 789,96 zł niż w sektorze prywatnym. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze publicznym w pierwszym półroczu 2022 r. było o 9,3 proc. wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem, natomiast w sektorze prywatnym niższe o 3,4 proc.

Ile zarabia się w wybranych branżach?
fot.

GUS

Najwyższe pensje przekraczające 11 tys. zł miesięcznie brutto odnotowano w sekcji informacja i komunikacja. W dziale ubezpieczenia i działalność finansowa zarabia się średnio więcej niż 10 tys. zł. Płace różnią się także w zależności od regionu. W stolicy średnia pensja przekracza 8 tys. zł, co stanowi sumą o 2,5 tys. większą niż np. na Podkarpaciu, gdzie odnotowano najniższe płace.

loader

RadioZET.pl/GUS