Obserwuj w Google News

Bezpieczna jazda zimą – o czym warto pamiętać?

Artykuł promocyjny
2 min. czytania
04.01.2022 12:00
Zareaguj Reakcja

Podczas zimy poruszanie się samochodem jest mocno utrudnione. Należy pamiętać o kilku wskazówkach, przez które poczujesz się bezpieczniej na drodze. Warto odpowiednio przygotować pojazd do tego okresu. Można rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia czy też wyposażenia. Wymiana opon na zimowe to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć w tym okresie!

Samochód jedzie po ośnieżonej drodze
fot. Shutterstock

Co jest najważniejsze dla każdego kierowcy w zimie?

Aby być bezpieczniejszym na drodze, należy przede wszystkim wyposażyć swój samochód w opony zimowe. Są one wręcz koniecznością, by w ogóle poruszać się po śliskiej powierzchni. Warto wiedzieć, że brak tego elementu może oznaczać karę w przypadku rutynowej kontroli. Na rynku dostępne są również opony wielosezonowe, które sprawdzają się zarówno w zimie, jak i w lecie. To propozycja bardzo wygodna – zwykle droższa, jednak nie trzeba pamiętać o zmianie opon co jakiś czas.

Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. OC jest koniecznością, jednak najlepiej rozważyć także takie usługi, jak AC oraz Assistance. Mogą one bardzo pomóc, kiedy warunki drogowe są słabe. Jeżeli wykupisz dodatkową polisę, otrzymasz wsparcie w każdym zdarzeniu podczas trasy – finansowe oraz techniczne.

Małe rzeczy, o których kierowcy najczęściej zapominają

W zimie samochód jest narażony na dużo gorsze warunki. Mogą pojawić się problemy z zapłonem czy też przejazdem. Warto pamiętać o komforcie podczas jazdy. Płyn do spryskiwaczy bardzo się przydaje w zimie – często pomaga usunąć lód z przedniej szyby. Należy jednak go wymienić przed tym, jak temperatura spadnie poniżej 0 stopni. Letni płyn po prostu wtedy zamarza, co może prowadzić do pewnych uszkodzeń.

Kierowca powinien zadbać również o hak do holowania czy też sprawdzenie stanu wycieraczek. W okresie zimowym te elementy mogą być mocno eksploatowane i warto, by były zawsze gotowe. Oczywiście linka holownicza będzie również niezbędna.

Bądź gotowy na każdą sytuację

Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele dodatkowych akcesoriów do samochodów na zimę. Są to między innymi specjalne łańcuchy, które zapewniają przyczepność. O nich należy pamiętać przede wszystkim, gdy poruszasz się po górzystym terenie. W zimie warto również zawsze mieć więcej paliwa w baku. Pozwoli to sprawnie wyjechać z zaspy, mniej wody osadza się na filtrach – mechanicy polecają właśnie takie rozwiązanie.

Dość istotne będą także narzędzia do odśnieżania czy też usuwania lodu z szyb. Gdy samochód nie jest garażowany – musimy usunąć śnieg, by móc się nim poruszać. Ogranicza on widoczność oraz można otrzymać dość wysokie kary za jeżdżenie zaśnieżonym pojazdem.

Podsumowanie

Każdy kierowca musi odpowiednio przygotować się na zimę. Należy pamiętać o zaledwie kilku prostych elementach, by poradzić sobie z dowolną sytuacją. Zimowe opony to nie wszystko i tych elementów jest dość dużo – mimo wszystko ma to służyć Twojemu bezpieczeństwu. Dobrze przygotowany pojazd oznacza wygodę podczas trasy oraz oczywiście zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze. Poruszanie się jest niebezpieczne w zimie – szczególnie po zmroku, o czym każdy kierowca musi zawsze pamiętać.