Obserwuj w Google News

Co powinno obejmować ubezpieczenie domu? Nie tylko pożar i kradzież!

Artykuł promocyjny
2 min. czytania
09.11.2021 11:00
Zareaguj Reakcja

Chyba każdy właściciel domu wie, jak skomplikowanym procesem jest codzienne dbanie o taką nieruchomość. Niestety, w przypadku domu może dojść do o wiele większej ilości usterek niż w mieszkaniu w bloku, a w dużej mierze odpowiedzialność spada na właściciela domu, a nie na wspólnotę mieszkaniową. Sprawdź, co powinno obejmować ubezpieczenie domu! 

Dłoń z piórem wskazuje miejsce na dokumencie ubezpieczenia domu
fot. Shutterstock

Ubezpieczenie domu – dlaczego jest tak ważne?

Dom to nie tylko budynek i działka – bardzo często ma on ogromną wartość sentymentalną, a dla wielu osób stanowi bezpieczną przystań i jedną z najważniejszych inwestycji w życiu. Właśnie dlatego nie można dopuścić do tego, aby przez jedno niefortunne zdarzenie został on bezpowrotnie utracony.

W przypadku domu ubezpieczenie jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku mieszkania, między innymi z uwagi na o wiele większą wartość takiej nieruchomości. Niestety, w każdej chwili może dojść do wielu niebezpiecznych zdarzeń, jak pożarzalaniekradzieżuszkodzenie mienia na skutek gwałtownych zjawisk pogodowych czy wielu innych. Dzięki ubezpieczeniu domu wszystkie koszty pokryje ubezpieczyciel, co pozwoli na przywrócenie nieruchomości do stanu sprzed powstania szkody  – i to bez sięgania do własnych oszczędności. 

Porównaj ubezpieczenia nieruchomości w 5 minut!

Co powinno obejmować ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu powinno mieć bardzo szeroki zakres, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Oczywiście w podstawowym zakresie polisa będzie chroniła przed takimi zdarzeniami, jak pożar czy kradzież, jednak warto zastanowić się na zakup ubezpieczenia o szerszym zakresie. Co dokładnie powinna obejmować taka polisa? 

Jak najwięcej zdarzeń losowych

Zdecydowanie warto dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdują się tam szczegółowe informacje na temat tego, w jakich dokładnie sytuacjach zadziała polisa. Powinna ona obejmować szereg zdarzeń, między innymi:

  • pożar, 
  • zalanie, 
  • kradzież z włamaniem,  
  • eksplozję, 
  • usterki instalacji elektrycznej i ich następstwa, 
  • uszkodzenia na skutek gwałtownych zjawisk pogodowych, na przykład burzy czy wichury, 
  • dewastację, 
  • uszkodzenie przez dzikie zwierzęta, 
  • ubezpieczenie od klęsk żywiołowych, na przykład powodzi czy suszy. 

Im szerszy zakres ubezpieczenia domu, tym większa ochrona – a tym samym większe poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, że żyjemy w czasach, kiedy klimat podlega gwałtownym zmianom, a w niektórych rejonach Polski przewidywane są susze czy zalania rozległych terenów. Warto mieć to na uwadze, wybierając polisę i analizując jej zakres. 

ZOBACZ TAKŻE:  Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie rzeczy ruchomych i nieruchomych

Dobrej jakości ubezpieczenie domu będzie obejmowało zarówno elementy ruchowe, jak i nieruchome. O co dokładnie chodzi? Otóż rzeczy nieruchome to między innymi mury, ściany, balkony, wszelkiego typu instalacje, elementy wyposażenia kuchni czy łazienki, dodatkowe budynki, na przykład garaż, a nawet panele fotowoltaiczne.

Z kolei rzeczy ruchome to meble, sprzęt AGD i RTV, sprzęt sportowy, sprzęt ogrodowy, komputery, biżuteria i inne wartościowe przedmioty. Warto dodatkowo ubezpieczyć wszystkie te rzeczy, ponieważ zagwarantuje to otrzymanie odszkodowania w sytuacji, gdy któreś z tych elementów zostaną uszkodzone. 

Podsumowanie

Dobre ubezpieczenie domu powinno mieć możliwie jak najszerszy zakres, a jednocześnie powinno obejmować ochroną zarówno ruchome, jak i nieruchome elementy. Oczywiście ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju polisy, jednak nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu domu. Może ono bowiem zagwarantować nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też otrzymanie wysokiego odszkodowania w razie powstania szkody.