Zamknij

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd na narty?

Osoby, które wybierają się na wycieczkę zimową, mogą skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia turystycznego. To szczególnie ważne, gdy planujemy zimowy wyjazd w góry, podczas którego mamy zamiar jeździć na nartach. Nie trudno wówczas o przypadkowe kontuzje, które są nieodłączną częścią śnieżnych aktywności. Mogą dotyczyć one nie tylko początkujących narciarzy, ale również osób doświadczonych. Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę narciarską?

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd na narty?
fot. Shutterstock

Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia turystycznego?

Specyfika zimowych wyjazdów w góry jest zdecydowanie odmienna, niż w przypadku standardowych wycieczek krajoznawczych. Górskie warunki atmosferyczne, które w ciągu kilkudziesięciu minut potrafią zmienić się diametralnie, generują ryzyko pojawiania się sytuacji nieoczekiwanych. W przypadku braku ubezpieczenia turystycznego na narty ryzykujemy całkiem dużo. Karta EKUZ, która gwarantuje nam podstawową opiekę zdrowotną za granicą, w pewnych sytuacjach będzie bezskuteczna. Mowa m.in. o potrzebie realizowania akcji ratunkowej w warunkach górskich czy przewiezieniu turysty transportem medycznym do Polski.

Nie wszystkie placówki zagraniczne będą uznawały także kartę EKUZ, co rodzi dodatkowe problemy. Za tego typu działania osoby nieposiadające ubezpieczenia narciarskiego będą musiały zapłacić. Stąd też opcjonalna polisa narciarska jest niezbędna przy wyjeździe zagranicznym. Nie oznacza to jednak, że w przypadku wyjazdu w polskie góry polisa będzie nam zbędna – wręcz przeciwnie. Na stoku nietrudno o wypadek, w którym ucierpią przez nas osoby trzecie. Polisa zabezpiecza nas przed skutkiem nieoczekiwanych zdarzeń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę turystyczną na narty?

Podczas wyjazdu na narty mogą przytrafiać się różne, mniej lub bardziej groźne sytuacje, w tym te bezpośrednio zagrażające życiu turysty. Koszty akcji ratunkowych, wielodniowego pobytu w szpitalu oraz ewentualnych operacji specjalistycznych bywają niezwykle wysokie. W przypadku transportu medycznego do Polski mówi się o kwotach przekraczających 10 tysięcy złotych. Niekiedy kwota może urosnąć nawet do 50 tysięcy, np. przy transporcie z krajów południowej Europy. Zagraniczna hospitalizacja to dodatkowe koszty, liczone w tysiącach złotych.

Wybierając polisę narciarską, warto zwrócić uwagę na kwotę ubezpieczenia kosztów leczenia. Powinna ona być na tyle wysoka, aby była w stanie pokryć ewentualne przedsięwzięcia ratownicze. Dobra polisa powinna obejmować przynajmniej 40 mln złotych wszystkich ewentualnych kosztów. Istotna jest także obecność innych istotnych warunków polisy, między innymi:

  • finansowania akcji ratowniczej.
  • usługi assistance,
  • ubezpieczenia NWW i OC,
  • klauzuli alkoholowej,
  • ubezpieczenia bagażu,
  • ubezpieczenia sprzętu narciarskiego,
  • ubezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19.

Planujesz wyjazd na narty? Skorzystaj z porównywarek ubezpieczeń

Osoby, które mają zamiar uprawiać podczas wyjazdu sporty ekstremalne, powinny wybrać narciarską polisę rozszerzoną. Opcjonalnym elementem jest ubezpieczenie w razie wypadku na trasach nieoznaczonych, które jest polecane przede wszystkim dla osób niedoświadczonych. Firmy ubezpieczeniowe oferują także dodatkowe warunki, których obecność nie w każdym przypadku jest potrzebna. Warto mieć na uwadze fakt, że klauzula alkoholowa zabezpiecza interesy ubezpieczonego wyłącznie do określonego stężenia alkoholu we krwi.

Pamiętajmy, aby przede wszystkim swoją uwagę skierować ku kwotom ubezpieczenia kosztów leczenia i kosztów ratownictwa – to dwa najbardziej kosztowne przedsięwzięcia, które mogą nas doświadczyć podczas górskiego wyjazdu. 

Podsumowanie

Warto porównywać poszczególne oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Może się bowiem zdarzyć, że zbyt niska stawka składki przełoży się na obniżony zakres ubezpieczenia. O ile w przypadku wyjazdu krajowego możemy zdecydować się na skromniejszą polisę, to wyjeżdżając za granicę warto skorzystać z bardziej rozbudowanej oferty.