Obserwuj w Google News

Jakie kary za brak OC będą w 2022 roku? Przygotuj się na podwyżkę!

Artykuł promocyjny
3 min. czytania
04.01.2022 13:00
Zareaguj Reakcja

Składki ubezpieczeniowe z każdym kolejnym rokiem się zmieniają. Zależy to przede wszystkim od wynagrodzenia minimalnego – w 2022 ma ono wzrosnąć. OC będzie więc droższe, na co należy się przygotować. Brak ważnej polisy oznacza otrzymanie dość wysokich kar finansowych. Wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkiem każdego kierowcy. Sprawdź, jakich kar za brak ważnego OC można spodziewać się w 2022 roku!

Jakie kary za brak OC będą w 2022 roku? Przygotuj się na podwyżkę!
fot. Shutterstock

Czym jest ubezpieczenie OC i od czego zależy jego cena?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, którego warunki są uregulowane w Ustawie. Każdy właściciel pojazdu musi wykupić polisę – jej brak oznacza dość wysokie, finansowe kary. Cena ubezpieczenia jest zależna od wielu czynników. Może ona być niższa lub naprawdę duża. O wszystkim decydują takie kwestie, jak miejsce zamieszkania, doświadczenie kierowcy, parametry samochodu czy też historia ubezpieczeniowa.

Średnia cena OC to około 600 do 700 zł. Oczywiście może mocno się różnić. Mimo wszystko warto zapamiętać tę wartość. Ubezpieczenie nie kosztuje tak dużo – nawet dla samochodów z lepszym silnikiem lub starszych pojazdów. Należy pamiętać, że jego brak prowadzi do konieczności opłacania wszystkich szkód, które wyrządzisz podczas zdarzenia drogowego. Tutaj sumy mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Jako że OC jest obowiązkowe – jego brak oznacza karę finansową. Jej wysokość zależy między innymi od płacy minimalnej w kraju. Zwlekanie z wykupieniem polisy jest bardzo nieopłacalne. Wysokość kary może tutaj kilkukrotnie przekraczać składkę ubezpieczeniową. OC chroni nie tylko Ciebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego i mienie publiczne. Kary za brak ubezpieczenia różnią się w zależności od rodzaju pojazdu. Dla samochodów osobowych będą inne, niż na przykład ciężarówek.

Wysokość kar za brak OC w 2022 roku

Od 1 stycznia zostaną wprowadzone zupełnie nowe stawki, jeśli chodzi o kary za brak obowiązkowego OC. Zależą one od płacy minimalnej, więc wzrosną. Najwyższa stawka jest stosowana, gdy polisa nie zostanie wykupiona przez więcej niż 14 dni. W 2022 roku oznacza to karę w wysokości 6020 zł w przypadku samochodów osobowych oraz 9030 zł, jeśli chodzi o ciężarówki. Stawka jest więc naprawdę wysoka – warto wiedzieć, że tej opłaty nie można w żaden sposób uniknąć.

Nie zawsze jednak kara będzie tak duża. Jeżeli nie wykupisz polisy w okresie od 3 do 14 dni, wydatek jest niższy. Tutaj trzeba będzie zapłacić 3010 zł dla samochodów osobowych oraz 4515 zł w przypadku ciężarówek. Najniższa stawka dotyczy niewykupienia polisy do 3 dni. Wtedy wynosi 1204 zł dla samochodów i 1806 zł, jeśli chodzi o ciężarówki.

Jak więc widać – kary są stosunkowo wysokie w każdym wariancie. Zwykle będą one mocno przekraczały wartość zakupu polisy OC na cały rok. Warto pamiętać o szybkiej reakcji, gdy ubezpieczenie powoli wygasa. To szczególnie ważne, gdy kupujesz samochód. Możesz z niego swobodnie korzystać do czasu, gdy OC poprzedniego właściciela się skończy. Wtedy należy wykupić kolejną polisę.

Podsumowanie

Brak OC to bardzo nieopłacalne rozwiązanie. W takim przypadku kara nie jest jedynym minusem. Dodatkowo wszystkie szkody muszą wtedy zostać pokryte z portfela sprawcy. Materialne straty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli chodzi o uszczerbek na zdrowiu człowieka – odszkodowania to ogromne sumy. Zdecydowanie sama kara za brak OC nie będzie jedynym wydatkiem. Warto zadbać o szybkie wykupienie polisy, gdy tylko to możliwe. Można to zrobić nawet online w kilka minut.