Obserwuj w Google News

Jakie zmiany czekają kierowców w 2022 roku?

Artykuł promocyjny
2 min. czytania
05.01.2022 10:00
Zareaguj Reakcja

Co roku wprowadzane są pewne zmiany dla kierowców – nie tylko zawodowych. W 2022 można spodziewać się kilku dużych nowości. Przede wszystkim 1 stycznia zostanie wprowadzony nowy taryfikator, dodatkowo kary za brak OC wzrastają oraz przegląd stanu technicznego będzie wyglądał inaczej. Zmian jest dość dużo. O czym powinien pamiętać każdy kierowca w 2022 roku?

Młody kierowca zapina pasy w samochodzie
fot. Shutterstock

Nowy taryfikator w 2022 roku – co oznacza dla kierowców?

Nowy taryfikator będzie wykorzystywany od 1 stycznia 2022 roku. Obejmuje on między innymi kary za określone wykroczenia. Kierowcy niestety nie mają powodów do zadowolenia. Nowy taryfikator wprowadza wyższe grzywny. Warto wiedzieć, że wzrosną również kary za brak wykupionej polisy OC. W niektórych przypadkach stawka jest większa o kilkaset procent. To naprawdę dużo i podwyżka będzie dlatego mocno odczuwalna.

Od 2022 roku za przekroczenie prędkości o 30 km/h trzeba będzie zapłacić 800 zł mandatu. Jeśli chodzi natomiast o recydywę, karą jest dwukrotność tej stawki – 1600 zł. Należy pamiętać, że wcześniej było to zaledwie 200 do 300 zł, więc można zauważyć różnicę. Spowodowanie kolizji będzie także o wiele bardziej karane. Grzywna wyniesie minimum 1500 zł, lecz pod wpływem alkoholu – 2500 zł. Należy pamiętać, że każda kara jest znacznie wyższa w przypadku recydywy, czyli ponownego wykroczenia.

Pomoc pieszemu, jeżeli jest poszkodowany podczas zdarzenia drogowego pozostaje obowiązkiem. Jego niewypełnienie oznacza karę – nowy taryfikator przewiduje minimum 1500 zł kary. Inne stawki także wzrosły. Warto wiedzieć przede wszystkim o karze za:

  • Wyprzedzanie z zakazem – 1000 zł lub 2000 zł w przypadku recydywy
  • Jazdę pojazdem bez uprawnień – 1500 zł lub 3000 zł w przypadku recydywy
  • Wjazd na szlabany kolejowe, wjeżdżanie na tory podczas opuszczania szlabanów, blokowanie torów – 2000 zł lub 4000 zł w przypadku recydywy

Oprócz tego od 1 stycznia będzie wprowadzony nowy system punktów karnych. Nie będą już one usuwały się po takim samym czasie. Teraz należy odczekać 2 lata od momentu opłacenia kary. Dodatkowo jednorazowo można otrzymać więcej punktów – do 15. Pozostałe limity są takie same.

ZOBACZ TAKŻE:  Bezpieczna jazda zimą - o czym warto pamiętać?

Co warto wiedzieć o nowym systemie przeglądu technicznego?

Przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy. Od 2022 roku będzie on przeprowadzany w bardziej restrykcyjny sposób. Bardzo często zdarzały się sytuacje, kiedy na drodze znajdowały się pojazdy, które nie powinny być dopuszczone do ruchu. Dotyczy to przede wszystkim parametrów mas i wymiarów samochodów.

Zmiany, jeśli chodzi o przegląd nie są tak duże, jednak wciąż wpłyną na komfort kierowcy i należy je znać. Spóźnienie 30 dni oznacza konieczność opłacenia podwójnej stawki. Dodatkowo sam proces wygląda inaczej. Na przegląd trzeba stawić się przed upływem ważności aktualnych badań technicznych.

Od 2022 roku trzeba będzie dokumentować stan pojazdu. W tym celu podczas robienia przeglądu wykonywane są zdjęcia według schematu. To pewien dowód – dodatkowo można ocenić stan samochodu już po tych danych.

Podsumowanie

Zmiany dla kierowców w 2022 roku są dość duże. Nowy taryfikator zwiększa kary za wiele wykroczeń oraz zmienia system punktów karnych. Przegląd Techniczny wygląda inaczej. Nawet grzywna za brak OC wzrasta. Nie jest to najlepszy rok dla kierowców, jednak zawsze należy znać nowe zmiany.