Obserwuj w Google News

Kupiłeś nowe mieszkanie? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Artykuł promocyjny
3 min. czytania
12.10.2021 13:00
Zareaguj Reakcja

Kupno nowego mieszkania wiąże się nie tylko z opłatą za sam lokal, ale także za sprzęty i meble. Warto pamiętać o zakupie ubezpieczenia od nieprzewidzianych zdarzeń. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy i wybierz najlepszą ofertę dla siebie.

Kobieta siedzi na kartonach w nowym mieszkaniu, trzymając laptopa na kolanach
fot. Shutterstock

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto je mieć?

Wybór odpowiedniego mieszkania wiąże się z wieloma przemyśleniami. Nierzadko decyzja dotycząca zakupu swojego własnego kąta jest podejmowana na lata, a nawet życie kupującego oraz jego krewnych. Warto postawić na ubezpieczenie mieszkania i nie martwić się o nieprzewidziane wypadki, które mogą narazić na straty cały Twój dobytek.

Często można usłyszeć o tym, jak bardzo dotkliwy dla właściciela mieszkania okazał się pożar. Jeśli lokum nie jest ubezpieczone, koszty remontu ponosi właściciel, jeżeli jednak wykupił on polisę, może liczyć na środki z ubezpieczalni. Zakup ubezpieczenia na mieszkanie to idealny pomysł dla wszystkich osób, które nie chcą ryzykować utraty swojego dobytku. Warto zapoznać się z ofertami proponowanymi przez ubezpieczycieli i wybrać odpowiednią dla siebie. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na mieszkanie nie jest obowiązkowe tak jak, np. w przypadku zakupu auta. Staje się ono wymagane jednak przez przedstawicieli banku w sytuacji, gdy kupujący ma zamiar wziąć je na kredyt. Obejmuje ono tylko elementy konstrukcyjne budynku, dlatego należy dokupić dodatkową polisę. Na rynku znajduje się wiele ofert ubezpieczycieli, na co zwrócić uwagę przy zakupie swojego ubezpieczenia na mieszkanie? 

Zakres podstawowy polisy 

Jedną z najważniejszych kwestii, którą powinien rozważyć każdy nowy właściciel mieszkania, jest zakres podstawowy polisy. To kupujący może ustalić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel zapłaci odszkodowanie. Zazwyczaj obejmują one sytuacje takie jak pożar, eksplozja, zalanie, zwarcie elektryczne, kradzieże, czy uszkodzenia spowodowane klęskami żywiołowymi. Im większy zakres polisy, tym lepiej dla posiadacza nieruchomości.

Zakres rozszerzony polisy 

Właściciel mieszkania może ubezpieczyć zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchome. Tymi pierwszymi określa się między innymi sprzęt elektroniczny, meble, sprzęt sportowy, czy biżuterię. Rzeczy nieruchome to na przykład  ściany, podłogi, parapety czy balkony. Warto postawić na rozszerzony zakres polisy i ubezpieczyć mieszkanie na inne nieprzewidziane wypadki, z których chętnie korzystają rodzice lub opiekunowie czworonogów. Rozszerzone oferty często opłacają wezwanie fachowca w nagłej sytuacji.  

Wyłączenia

Podpisując umowę z ubezpieczycielem, warto zwrócić uwagę na wyłączenia, czyli sytuacje, w których może on odmówić wypłaty środków pieniężnych lub naprawy szkód. Warunki odmowy zwykle znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i warto dobrze się z nimi zapoznać. Jednymi z najpopularniejszych wyłączeń są np. brak należytej konserwacji sprzętu, brak przeglądów technicznych czy działania pod wpływem środków odurzających lub alkoholu. W OWU mogą znaleźć się także wyłączania dotyczące rzeczy ruchomych, np. agresywnych ras psów, dzieł sztuki lub gotówki przechowywanej w nieodpowiedni sposób. 

Suma ubezpieczenia i wysokość składek

Suma ubezpieczenia to bardzo ważny punkt, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu polisy. To właśnie ona pozwoli Ci na uzyskanie informacji, na jaką wysokość odszkodowania możesz liczyć podczas niespodziewanej sytuacji. Każdy właściciel powinien się z nią zapoznać, ponieważ często każda rzecz w mieszkaniu ubezpieczona jest na inną sumę. Pamiętaj, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie otrzyma właściciel podczas nagłego wypadku. Wysokość składek to również istotna kwestia podczas ostatecznego wyboru polisy mieszkaniowej. Podobnie jak w przypadku sumy ubezpieczenia – im większa składka, tym wyższe odszkodowanie.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie!

Warto zapoznać się z wieloma ofertami ubezpieczycieli, porównać je i wybrać najkorzystniejszą. Nie zapominaj, że ubezpieczenie mieszkania przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.