Obserwuj w Google News

Przegląd Techniczny auta w 2022 roku – kierowców czekają spore zmiany

Artykuł promocyjny
2 min. czytania
05.01.2022 11:00
Zareaguj Reakcja

Przegląd Techniczny ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej – Polska ma bardzo niski współczynnik samochodów, które nie przechodzą badania. To dość zaskakujące, dlatego właśnie zasady będą zaostrzone w 2022 roku. Co warto wiedzieć o nowym przeglądzie technicznym?

Mechanik wykonuje przegląd techniczny samochodu
fot. Shutterstock

Badanie techniczne z większą skutecznością

W 2022 roku zostanie wprowadzony obowiązek fotografowania stanu pojazdu podczas przeglądu technicznego. To zdecydowanie największa zmiana. Dzięki temu wszystko będzie sprawdzane o wiele bardziej precyzyjnie. Obecnie wiele samochodów przechodzi przegląd, kiedy nie powinno się to wydarzyć. Według Unii Europejskiej oraz po prostu opinii kierowców – musi to wpływać na bezpieczeństwo podczas jazdy. Odsetek pojazdów, które nie przeszły badania technicznego powinien wzrosnąć dzięki nowym przepisom.

Problem ma rozwiązać fotografowanie samochodów podczas kontroli. Wszystkie zdjęcia mają być przechowywane przez 5 lat – można dzięki temu sprawdzić, czy dany pojazd rzeczywiście był badany. Na fotografiach musi znaleźć się między innymi przebieg samochodu. Za zmianę tej wartości grozi nawet 5 lat kary pozbawienia wolności. Dzięki temu nie będą pojawiać się pojazdy z licznikami, które nie dają prawdziwego przebiegu.

Podczas przeglądu technicznego zawsze zostanie sprawdzona emisja zanieczyszczeń oraz ustawienie świateł. W większości na badaniu było to po prostu pomijane. Mimo wszystko tak małe elementy również mają wpływ, jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zmiana kar za brak przeglądu technicznego w 2022 roku

Od 1 stycznia za brak przeglądu zostanie nałożona grzywna. Jeżeli kierowca zdecyduje się na badanie techniczne więcej niż 30 dni po terminie – będzie musiał zapłacić podwójną cenę. W ten sposób kierowcy zostaną zachęceni do robienia przeglądu technicznego zawsze wtedy, kiedy jest to potrzebne. Wszystkie przepisy są związane z bezpieczeństwem, więc dodatkowe środki są później przeznaczane na Transportowy Dozór Techniczny.

Warto również zwrócić uwagę na plusy zmian, jeśli chodzi o przegląd. Pojawi się znacznie większa elastyczność w przypadku terminów. Można zrobić badanie techniczne do 30 dni przed wyznaczonym przeglądem. Spowoduje to przedłużenie ważności, więc również większy komfort kierowcy. Nowe przepisy zapewnią pewne zyski dla osób, które wykazują dobrą wolę – świetne rozwiązanie, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Same stawki przeglądów technicznych będą dokładnie takie same. Ustawa na nie nie wpływa. Warto zauważyć, że będzie również większa wygoda, jeśli chodzi o zgłaszanie uwag. Można to zrobić od razu po przeglądzie i skierować odpowiednie informacje do TDT. Jeżeli tylko pojawią się jakieś uwagi czy zażalenia lub wątpliwości dotyczące przeprowadzonego badania technicznego – rozwiążesz je znacznie szybciej. Nowe przepisy mają polepszyć życie, a nie utrudniać je dla kierowcy.

Podsumowanie

W 2022 roku zostaną wprowadzone pewne zmiany, jeśli chodzi o badania techniczne. Fotografowanie stanu auta oraz przebiegu daje dowód tego, jak rzeczywiście samochód wygląda – przeglądy będą bardziej rzetelne. Kilka dodatkowych przepisów nie będzie mocno odczuwalna. Warto pamiętać o możliwości zyskania badania technicznego o dłuższej ważności.