Obserwuj w Google News

Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania!

Artykuł promocyjny
3 min. czytania
12.10.2021 13:00
Zareaguj Reakcja

Planujesz zakup mieszkania, a może właśnie znalazłeś wymarzone lokum? Kupując nową nieruchomość, warto pomyśleć o polisie ubezpieczeniowej, która może okazać się zbawieniem podczas nagłego wypadku, takiego jak pożar lub zalanie.

Klient podpisuje umowę ubezpieczenia mieszkania
fot. Shutterstock

Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie mieszkania?

Nierzadko decyzja o kupnie mieszkania podejmowana jest na wiele lat, a nawet całe życie. Aby podczas niespodziewanej sytuacji nie stracić całego swojego dobytku, warto zakupić polisę ubezpieczeniową. To dzięki niej zdobędziesz pieniądze na remont lub naprawę szkód. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia – koszty nieprzewidzianych zniszczeń będziesz musieć opłacić z własnej kieszeni. Zakup polisy ubezpieczeniowej na nieruchomość to świetna decyzja dla każdego, kto nie chce ryzykować, ani martwić się na przyszłość.

Wybór polisy ubezpieczeniowej – na co zwrócić uwagę? 

Ubezpieczenie na mieszkanie nie jest obowiązkiem każdego właściciela, tak, jak np. OC w przypadku zakupu nowego samochodu. Zazwyczaj jest wymagane wtedy, gdy lokal kupuje się na kredyt. Na rynku można znaleźć wiele ofert firm ubezpieczeniowych, warto je ze sobą porównać i wybrać najlepszą propozycję dostosowaną do swoich potrzeb. Często inne oferty zadowolą przedsiębiorców, inne singli, a jeszcze inne rodziców i opiekunów czworonożnych przyjaciół. 

Podstawowy zakres polisy 

Podstawowy zakres polisy bywa jedną z najistotniejszych kwestii podczas dokonywania wyboru ubezpieczenia. Im szerszy zakres polisy, tym więcej sytuacji, w których właściciel mieszkania otrzyma odszkodowanie. To kupujący ustala potencjalne sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się wypłacić pieniądze lub naprawić szkody. Podstawowy zakres polisy zazwyczaj obejmuje okoliczności takie jak, np. kradzieże, włamania, pożary, zalania, eksplozje lub szkody powstałe w wyniku klęsk żywiołowych

Rozszerzony zakres polisy 

Oprócz podstawowego zakresu polisy, właściciel mieszkania może zdecydować się również na wykupienie wersji rozszerzonej. Oferty często obejmują rzeczy ruchome i nieruchome, pierwsze z nich to między innymi sprzęty sportowe, elektroniczne, meble, książki lub książki. Drugimi nazywa się obiekty stałe, takie jak parapety, balkony, ściany lub zabudowy. Rozszerzony zakres polisy warto dostosować do swoich potrzeb i wymagań. Nierzadko korzystają z nich rodzice i opiekunowie zwierząt domowych. Za poniesione szkody koszty ponosi ubezpieczalnia lub opłaca fachowca, który je naprawia.

Wyłączenia

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu polisy ubezpieczeniowej, są wyłączenia. Firmy ubezpieczeniowe chronią się przed oszustwami, dlatego mają spisane sytuacje, w których mogą odmówić wypłaty odszkodowania. Zwykle są omówione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy i wiedzieć, co może stać się powodem odmowy udzielenia pomocy przez firmę ubezpieczeniową. Najpopularniejszymi powodami wyłączeń są, np. brak konserwacji lub przeglądu sprzętów, lub działania pod wpływem substancji psychoaktywnych i alkoholu.

Ubezpieczenia i wysokość składek

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie, należy sprawdzić sumę ubezpieczenia i wysokość składek. To dzięki tej pierwszej kwestii jesteś w stanie wywnioskować, na jaką sumę pieniędzy możesz liczyć od ubezpieczyciela w razie nagłego wypadku. Zwykle każda rzecz ubezpieczona jest na inną sumę, dlatego warto się z nią zapoznać podczas podpisywania umowy. Następną, często decydującą kwestią jest wysokość składek. Nie zapomnij, że podczas nagłej sytuacji, rata wyższa nawet o kilkadziesiąt złotych może znacznie podnieść sumę odszkodowania i znacznie pomóc w naprawieniu szkód.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie – podsumowanie

Na rynku istnieje wiele ofert ubezpieczycieli. Aby wybrać odpowiednią dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na podstawowy i rozszerzony zakres polisy, wyłączenia, a także sumę ubezpieczenia i wysokość składek. Pamiętaj, że dobre ubezpieczenie to bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Twojej nieruchomości!