Zamknij

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Zostawiłeś swoje auto na parkingu, a kiedy wróciłeś z pracy lub z zakupów, okazało się, że jest ono uszkodzone? A może to Ty – przez jedną chwilę nieuwagi – uszkodziłeś inne auto, które było zaparkowane obok? Sprawdź, jak należy zachować się w przypadku szkody parkingowej.

Uszkodzony samochód na parkingu
fot. Shutterstock

Co powinieneś zrobić, jeśli spowodowałeś szkodę parkingową?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak zachować się po spowodowaniu szkody parkingowej. Przede wszystkim nie wolno uciekać z miejsca zdarzenia. Obecnie na niemal wszystkich parkingach znajduje się monitoring, więc namierzenie sprawcy będzie banalnie proste. Co więcej, konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne niż w sytuacji, gdy sprawca pozostanie na miejscu zdarzenia i podpisze protokół szkody – włącznie z koniecznością opłacenia odszkodowania z własnej kieszeni. Z pewnością wizyta policji, która namierzyła Cię na podstawie tablic rejestracyjnych, nie będzie również należało do przyjemnych. Tym bardziej, że o zdarzeniu dowie się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupujesz polisę OC. 

Kiedy zauważysz, że podczas parkowania lub cofania uszkodziłeś inny pojazd, przede wszystkim ustaw swoje auto w bezpiecznym miejscu, aby nie utrudniać ruchu. Koniecznie zaczekaj na właściciela pojazdu, który uszkodziłeś. Jeśli do szkody doszło pod sklepem, istnieje spora szansa, że osoba ta wróci w ciągu kilku lub kilkunastu minut. 

Jeżeli jednak do szkody doszło pod biurowcem lub blokiem, istnieje ryzyko, że osoba ta nie pojawi się przez wiele godzin. W takim przypadku koniecznie zostaw pod wycieraczką karteczkę ze swoim numerem telefonu, aby osoba poszkodowana mogła się z Tobą skontaktować. Prawdopodobnie osoba ta zadzwoni do Ciebie tego samego lub kolejnego dnia, w celu spotkania się i podpisania oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Na tej podstawie poszkodowany będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie. 

Moje auto zostało uszkodzone na parkingu – co robić?

Kiedy wróciłeś na parking po swój samochód, zauważyłeś, że został on uszkodzony? Masz do wyboru dwie możliwości. Przede wszystkim sprawdź, czy auta obok nie są zarysowane na tej samej wysokości. W ten sposób z łatwością namierzysz sprawcę. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wezwanie policji. Służby sprawdzą nagrania z monitoringu, a następnie na podstawie numeru rejestracyjnego namierzą sprawcę. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci uzyskać odszkodowanie od sprawcy. 

Pamiętaj, że jeśli masz ubezpieczenie Autocasco, również możesz ubiegać się o odszkodowanie, które pozwoli na przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody. Co istotne, możesz ubiegać się jednocześnie o odszkodowanie z OC sprawcy i odszkodowanie w ramach dodatkowej polisy Autocasco.

Szkoda parkingowa – podsumowanie

Szkody parkingowe zdarzają się bardzo często. Nic w tym dziwnego. Obecnie coraz więcej jest samochodów, a parkingów nie przybywa w aż takim tempie. W związku z tym wiele osób każdego dnia musi poświęcić sporo czasu na znalezienie miejsca parkingowego. Niestety, miejsca te są też często stosunkowo niewielkie, w związku z czym o szkodę parkingową łatwo. Warto więc dowiedzieć się, jak postąpić w przypadku spowodowania szkody parkingowej lub gdy Twoje auto zostanie uszkodzone. Pozwoli Ci to zachować spokój i w rozsądny sposób rozwiązać problem.