Oceń
Co powinieneś zrobić, jeśli spowodowałeś szkodę parkingową?
Zacznijmy od wyjaśnienia, jak zachować się po spowodowaniu szkody parkingowej. Przede wszystkim nie wolno uciekać z miejsca zdarzenia. Obecnie na niemal wszystkich parkingach znajduje się monitoring, więc namierzenie sprawcy będzie banalnie proste. Co więcej, konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne niż w sytuacji, gdy sprawca pozostanie na miejscu zdarzenia i podpisze protokół szkody – włącznie z koniecznością opłacenia odszkodowania z własnej kieszeni. Z pewnością wizyta policji, która namierzyła Cię na podstawie tablic rejestracyjnych, nie będzie również należało do przyjemnych. Tym bardziej, że o zdarzeniu dowie się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupujesz polisę OC.
Kiedy zauważysz, że podczas parkowania lub cofania uszkodziłeś inny pojazd, przede wszystkim ustaw swoje auto w bezpiecznym miejscu, aby nie utrudniać ruchu. Koniecznie zaczekaj na właściciela pojazdu, który uszkodziłeś. Jeśli do szkody doszło pod sklepem, istnieje spora szansa, że osoba ta wróci w ciągu kilku lub kilkunastu minut.
Jeżeli jednak do szkody doszło pod biurowcem lub blokiem, istnieje ryzyko, że osoba ta nie pojawi się przez wiele godzin. W takim przypadku koniecznie zostaw pod wycieraczką karteczkę ze swoim numerem telefonu, aby osoba poszkodowana mogła się z Tobą skontaktować. Prawdopodobnie osoba ta zadzwoni do Ciebie tego samego lub kolejnego dnia, w celu spotkania się i podpisania oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Na tej podstawie poszkodowany będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie.
Moje auto zostało uszkodzone na parkingu – co robić?
Kiedy wróciłeś na parking po swój samochód, zauważyłeś, że został on uszkodzony? Masz do wyboru dwie możliwości. Przede wszystkim sprawdź, czy auta obok nie są zarysowane na tej samej wysokości. W ten sposób z łatwością namierzysz sprawcę. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wezwanie policji. Służby sprawdzą nagrania z monitoringu, a następnie na podstawie numeru rejestracyjnego namierzą sprawcę. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci uzyskać odszkodowanie od sprawcy.
Pamiętaj, że jeśli masz ubezpieczenie Autocasco, również możesz ubiegać się o odszkodowanie, które pozwoli na przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody. Co istotne, możesz ubiegać się jednocześnie o odszkodowanie z OC sprawcy i odszkodowanie w ramach dodatkowej polisy Autocasco.
Szkoda parkingowa – podsumowanie
Szkody parkingowe zdarzają się bardzo często. Nic w tym dziwnego. Obecnie coraz więcej jest samochodów, a parkingów nie przybywa w aż takim tempie. W związku z tym wiele osób każdego dnia musi poświęcić sporo czasu na znalezienie miejsca parkingowego. Niestety, miejsca te są też często stosunkowo niewielkie, w związku z czym o szkodę parkingową łatwo. Warto więc dowiedzieć się, jak postąpić w przypadku spowodowania szkody parkingowej lub gdy Twoje auto zostanie uszkodzone. Pozwoli Ci to zachować spokój i w rozsądny sposób rozwiązać problem.
Oceń artykuł