Obserwuj w Google News

Ubezpieczenie mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Artykuł promocyjny
2 min. czytania
05.01.2022 11:00
Zareaguj Reakcja

Zakup mieszkania to nierzadko ogromny wydatek. Warto więc pamiętać o tym, by odpowiednio je chronić. Ubezpieczenie mieszkania jest obecnie bardzo popularne wśród właścicieli. Ma ono wiele zalet, przez które naprawdę warto rozważyć zakup polisy. Jej cena zależy od wielu czynników, jednak najczęściej jest stosunkowo niska w porównaniu do kosztu całego mieszkania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia!

Młoda kobieta uśmiecha się stojąc w mieszkaniu
fot. Shutterstock

Jakie są zalety posiadania ubezpieczenia na mieszkanie?

Warto rozważyć polisę na mieszkanie, ponieważ chroni ona przed wieloma nieprzewidzianymi wypadkami, które mogą się wydarzyć. Obecnie w większości właściciele nieruchomości rezygnują z takiej usługi. Ubezpieczenie pomaga między innymi w przypadku pożaru, kradzieży lub powodzi. Odszkodowanie jest wypłacane z polisy i często pozwala ono znacznie szybciej stanąć na nogi. Bez wykupionego ubezpieczenia niestety wszystko trzeba pokrywać z własnej kieszeni.

Same nieruchomości to obecnie ogromny wydatek. Ceny mieszkań są coraz wyższe, więc w razie konieczności remontu – koszty mogą być bardzo duże. Ubezpieczenie to niemal konieczność. Pożaru czy zalania nie można przewidzieć i lepiej zabezpieczyć się wcześniej. Polisa często pokrywa wszystkie szkody, jakie mogą powstać w wyniku nieprzyjemnego wypadku.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Przez ogromną liczbę ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, wybór najlepszej polisy może być trudny. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Najważniejszy jest zakres ubezpieczenia, czyli to, co obejmuje polisa. Warto wiedzieć, kiedy odszkodowanie musi zostać wypłacone. Im więcej sytuacji jest zawarte w ubezpieczeniu nieruchomości, tym lepiej. Powoduje to po prostu tyle, że polisa chroni przed dużą ilością sytuacji.

Warto również zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Znacznie lepiej wiedzieć, jak dużo odszkodowania może zostać wypłacone. Polisy różnią się także, jeśli chodzi o wyłączenia. To sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności finansowej. Przed rozpoczęciem umowy należy koniecznie sprawdzić wyłączenia – zwykle jest w nich zawarta informacja o tym, że polisa nie obejmuje sytuacji powstałych w wyniku świadomego działania właściciela lub przeoczenia.

ZOBACZ TAKŻE:  Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Bardzo ważnym elementem, który decyduje o wyborze ubezpieczenia, jest również jego cena. W zależności od wybranego towarzystwa koszty mogą mocno się różnić. Największy wpływ ma jednak wartość posiadanej nieruchomości. Oczywiście można często wybrać kilka różnych pakietów – mają inny zakres, sumę ubezpieczenia, a także cenę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także usługi dodatkowe. To zależy jednak konkretnie od danej firmy.

Podsumowanie

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania powinno nie być zbyt drogie, mieć wysoką sumę odszkodowania oraz chronić przed jak największą ilością nieprzyjemnych sytuacji. Wybór jest obecnie ogromny – polisę można dobrać bezpośrednio według swoich preferencji. Należy jedynie pamiętać, że ubezpieczenie mieszkania to bardzo ważna kwestia. Jeśli jest taka możliwość, warto wykupić polisę jak najszybciej.