Obserwuj w Google News

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Artykuł promocyjny
2 min. czytania
09.11.2021 11:00
Zareaguj Reakcja

Ceny nieruchomości w Polsce są coraz wyższe, w związku z czym zakup mieszkania bardzo często wiąże się z wydaniem dużej kwoty. Między innymi z tego względu warto zdecydować się na dobre ubezpieczenie mieszkania. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając taką polisę.

Kobieta podpisuje dokumenty dotyczące ubezpieczenia mieszkania
fot. Shutterstock

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego jest tak ważne?

Niestety, obecnie wiele osób nadal świadomie rezygnuje z ubezpieczenia nieruchomości, na przykład mieszkania. Jest to ogromny błąd, ponieważ w razie pożarukradzieżyzalania czy innych zdarzeń osoby takie nie mogą liczyć na odszkodowanie. Co to oznacza? Otóż muszą one samodzielnie, czyli z własnej kieszeni, pokryć koszty usunięcia szkód.

Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach nie tylko nieruchomości są bardzo drogie. Wysokie ceny dotyczą także wszelkich usług budowlanych i remontowych. Wyremontowanie zalanego mieszkania może być więc bardzo kosztowne. Jeżeli dodatkowo z naszej winy zalane zostały także inne mieszkania w bloku, brak ubezpieczenia może okazać się niezwykle kosztowny. Zdecydowanie zakup ubezpieczenia mieszkania jest więc dobrą decyzją. 

Porównaj ubezpieczenia nieruchomości w 5 minut!

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie mieszkania?

Rynek ubezpieczeń posiada obecnie bardzo szeroką ofertę, w związku z czym wybór odpowiedniego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb, może zająć sporo czasu. Warto więc jeszcze przed przystąpieniem do wyboru ubezpieczenia dowiedzieć się, na które elementy polisy należy zwrócić szczególną uwagę. 

Zakres ubezpieczenia

Bez wątpienia jest to najważniejsza kwestia, którą trzeba mieć na uwadze przy wyborze polisy – nie tylko mieszkaniowej, ale też komunikacyjnej czy turystycznej. O co chodzi z zakresem ubezpieczenia? Otóż mówi nam on o tym, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. A zatem im szerszy zakres, tym na wypadek większej ilości sytuacji jesteśmy chronieni. Szczegółowe informacje na temat zakresu polisy mieszkaniowej znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

ZOBACZ TAKŻE: 3 tanie sposoby na ubezpieczenie samochodu

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia z kolei to ważna informacja, dotycząca tego, jak wysokie odszkodowanie możemy otrzymać od ubezpieczyciela. Im wyższa suma odszkodowania, tym wyższa będzie kwota odszkodowania. Oczywiście różne elementy czy przedmioty mogą być objęte inną sumą ubezpieczenia, więc należy mieć to na uwadze. 

Wyłączenia

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wyłączenia. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel jest zwolniony z wypłaty odszkodowania. Koniecznie sprawdź, jakie są wyłączenia w przypadku Twojej polisy. Mogą być to sytuacje, w których na przykład do powstania szkody doszło na skutek zaniedbania lub świadomego działania właściciela mieszkania, w szczególności rażącego niedbalstwa. 

Cena ubezpieczenia

Oczywiście warto również zwrócić uwagę na to, ile będzie kosztowało ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem polisy tańsze i droższe, a ich koszt może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od wartości nieruchomościzakresu i sumy ubezpieczenia, a także usług dodatkowych

Podsumowanie

Jak widać, wybór ubezpieczenia mieszkania nie musi być skomplikowany. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy dokładnie zapoznać się z OWU, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat szczegółowych warunków ubezpieczenia. Dobra polisa z pewnością każdemu da poczucie bezpieczeństwa.