Obserwuj w Google News

Ubezpieczenie OC. Czy jest obowiązkowe?

Artykuł promocyjny
2 min. czytania
09.11.2021 11:00
Zareaguj Reakcja

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się, czy musisz go ubezpieczyć? Dowiedz się, czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i sprawdź, jaką dokładnie ochronę zapewnia taki rodzaj polisy komunikacyjnej.

Kluczyk do samochodu leży na blacie. W tle dłoń z długopisem i dokumenty
fot. Shutterstock

Ubezpieczenie OC – czy jest obowiązkowe?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Kwestia ta regulowana jest między innymi przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co bardzo ważne, OC przypisane jest nie do kierowcy, a do samochodu. To oznacza, że posiadacz dwóch samochodów musi wykupić dwie polisy OC – po jednej dla każdego pojazdu. Kierowcy, którzy nie wykupią ubezpieczenia OC dla samochodu, muszą liczyć się z wysokimi karami – mandaty za brak OC mogą wynosić nawet po kilka tysięcy złotych. A zatem najważniejsza informacja jest taka, że ubezpieczenie OC jest w Polce obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów. 

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie OC?

Skoro wiesz już, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, z pewnością zastanawiasz się, jaką dokładnie ochronę zapewnia ten rodzaj polisy. Otóż fakt, że każdy kierowca, który porusza się po drogach, posiada ważne OC, stanowi pewien rodzaj zabezpieczenia dla wszystkich użytkowników drogi. W sytuacji, kiedy ktoś zostanie poszkodowany przez kierowcę – na przykład pieszy, rowerzysta lub inny kierowca, otrzyma on odszkodowanie z OC sprawcy.

Porównaj ubezpieczenia OC i AC w 5 minut!

Dlaczego jest to tak ważne? Otóż może zdarzyć się, że kierowca, który spowodował wypadek, nie będzie posiadał wystarczających środków, aby wypłacić odszkodowanie na naprawdę pojazdu lub na leczenie i rehabilitację z własnej kieszeni. W takiej sytuacji osoba poszkodowana musiałaby radzić sobie sama.

Zdecydowanie więc lepiej jest, kiedy każdy użytkownik drogi może mieć pewność, że w razie wypadku otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy. Dla kierowców natomiast jest to swoiste zabezpieczenie przed koniecznością wypłacania odszkodowania z własnej kieszeni. W sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek, może bowiem liczyć na to, że odszkodowanie zostanie wypłacone przez jego ubezpieczyciela. 

Jak znaleźć tanie OC?

Skoro ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jednocześnie zakres polisy jest identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, to zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najtańszego OC na rynku. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora OC. To proste, dostępne dla wszystkich urządzenie, które ma pomóc kierowcom w poszukiwaniach najbardziej korzystnej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego.

ZOBACZ TAKŻE:  Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Jak to działa? Wystarczy uzupełnić prosty formularz, a następnie porównać oferty ubezpieczeń. Kiedy znajdziesz najbardziej korzystną polisę, na przykład najtańsze OC, możesz również dokonać zakupu bezpośrednio w kalkulatorze. To narzędzie jest całkowicie darmowe, a przy tym bezpieczne. Nic dziwnego, że coraz więcej kierowców decyduje się na korzystanie z kalkulatora OC!

Podsumowanie

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich kierowców, co oznacza, że każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do posiadania takiej polisy. W przeciwnym razie może być ukarany wysokim mandatem. Jednocześnie należy pamiętać, że zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. A skoro tak, to po co przepłacać? Warto skorzystać z kalkulatora OC, aby mieć pewność, że wybrane ubezpieczenie jest najbardziej korzystną ofertą na rynku.