Obserwuj w Google News

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Artykuł promocyjny
3 min. czytania
12.10.2021 13:00
Zareaguj Reakcja

Jeśli wybierasz się w podróż lub właśnie planujesz kolejną wycieczkę, oprócz spakowania walizki i zrobienia listy rzeczy do zrobienia w danym miejscu – nie zapomnij o przemyśleniu zakupu ubezpieczenia podróżnego. Dlaczego warto się na nie zdecydować i jaką polisę wybrać?

Kobieta podpisuje dokumenty dotyczące podróży, na blacie leży mapa
fot. Shutterstock

Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto skorzystać?

Każdy turysta stawia na inny wypoczynek. Jednego zachwyci krótkie, ale aktywne spędzenie wolnego czasu, a ktoś inny postawi na leniwe wakacje. Bez względu jednak na formę spędzenia urlopu, warto pamiętać o zakupie ubezpieczenia. Niestety, wypadki zdarzają się wszędzie, a te, które przydarzyły się za granicami kraju, mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne dla portfela urlopowicza. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z formalnościami i opłatami za usługi medyczne – dobrze jest skorzystać z polisy turystycznej i, nie martwiąc się, w pełni korzystać z wyczekiwanego wyjazdu. 

Dokładny zakres ubezpieczenia różni się w zależności od oferty firmy ubezpieczeniowej. Ważne, aby polisa zapewniała turyście opiekę medyczną w razie nagłej sytuacji, np. zatrucia miejscowym jedzeniem. Niektóre oferty dają możliwość odbycia wizyty u konkretnego specjalisty, np. stomatologa. Warto postawić na szeroki zakres ubezpieczenia i nie martwić się o swój stan zdrowia. Dodatkowo niektóre z firm umożliwiają ubezpieczenie rzeczy, np. bagażu. Przed wyjazdem koniecznie przeanalizuj swoje potrzeby i dobierz do nich odpowiednią polisę. 

KL i NNW – co to jest?

Istnieje kilka podstawowych elementów każdej polisy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnej oferty. KL i NNW, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. To właśnie ono zabezpieczy Cię w razie problemów związanych ze zdrowiem podczas Twojej podróży. Niestety, ale koszty leczenia w placówkach za granicą mogą być naprawdę spore. Dokonując zakupu polisy, dokładnie zapoznaj się z sumą ubezpieczenia. Jeśli Twoja wycieczka odbywa się w krajach należących do Unii Europejskiej, nie powinna być niższa niż 30 000 EUR. Jeżeli decydujesz się na wycieczkę poza tę strefę, suma ubezpieczenia nie może wynosić mniej niż 40 000 EUR. Pokrycie takiej sumy z własnej kieszeni jest w przypadku wielu osób niemożliwe, właśnie dlatego warto skorzystać z ubezpieczenia turystycznego. 

Ubezpieczenie turystyczne – co powinno zawierać?

Oprócz zapoznania się z KL i NNW, warto zwrócić uwagę na kilka innych elementów podczas wybierania swojej polisy ubezpieczeniowej. Przede wszystkim sprawdź kwestie ubezpieczenia bagażu, które zapewnia uzyskania odszkodowanie w przypadku uszkodzenia lub kradzieży bagażu, OC w życiu prywatnym, dzięki któremu firma ubezpieczeniowa wypłaci środki pieniężne osobie trzeciej, jeśli wyrządzisz jej nieumyślną szkodę. W przypadku wycieczki samochodowej dobrym pomysłem okaże się wykupienie polisy Auto Assistance. 

Pamiętaj jednak, aby bardzo dokładnie przeczytać ofertę i Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Oprócz opisywanych konkretnych sytuacji, w których otrzymasz daną sumę pieniężną, opisane są tam również wyłączenia. Dotyczą one zdarzeń, w jakich odszkodowanie nie będzie Ci przysługiwać. Jednym z nich może być klauzula alkoholowa, według której nie przysługuje możliwość wypłaty odszkodowania dla osób będących pod wpływem podczas nieszczęśliwego wypadku. Innym typowym wyłączeniem jest klauzula chorób przewlekłych, która polega na odmowie udzielenia wypłaty środków finansowych w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia związanego z przewlekłą chorobą. Długotrwałe dolegliwości wymagają zakupu rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpiecz się i nie martw się na wakacjach!

Oprócz spakowania niezbędnych przedmiotów i aparatu fotograficznego, nie zapomnij wykupić ubezpieczenia turystycznego. To właśnie ta niepozorna polisa może okazać się zbawienna podczas złamania nogi lub nagłego bólu zęba. Jeżeli uważasz swój bagaż za niezwykle cenny – warto skorzystać z dodatkowych rozwiązań i ubezpieczyć się przed zgubieniem lub kradzieżą walizki. Czasami dodatkowe kilkadziesiąt złotych za polisę może uchronić Cię przed ogromnymi wydatkami za granicą.