Zamknij

Urlop menstruacyjny w Polsce? Premier został zapytany o dodatkowe dni wolne dla kobiet

Katarzyna Witwicka
23.05.2022 16:44

Dzień lub kilka dni wolnych z powodu miesiączki? Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie przetestuje urlop menstruacyjny dla kobiet. Czy w Polsce sprawdziłoby się podobne rozwiązanie? Głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki.

Urlop menstruacyjny
fot. Svitlana Hulko/Shutterstock

Urlop menstruacyjny? W minionym tygodniu hiszpański rząd zaaprobował przepisy dotyczące płatnych urlopów menstruacyjnych. Zgodnie z przyjętą ustawą cytowaną przez agencję AFP, kobiety, które odczuwają silny ból miesiączkowy, będą mogły skorzystać z płatnych urlopów, które sfinansuje system ubezpieczeń społecznych, a nie pracodawca. Premier Mateusz Morawiecki był pytany podczas sesji Q&A w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego o takie rozwiązanie dla Polek.

Urlop menstruacyjny. Czy Polki będą mogły wziąć wolne na czas miesiączki?

Irene María Montero Gil, posłanka, a także minister ds. równouprawnienia w Hiszpanii, przyznała cytowana przez AFP, że dotąd problemy menstruacyjne kobiet były „zamiatane pod dywan”. – Okres nie jest już tematem tabu – przyznała.

Mężczyźni są dyskryminowani? Paweł Musiałek o „przemilczanych nierównościach” [PODCAST]

W Hiszpanii będzie można wykorzystać trzy dni urlopu menstruacyjnego w miesiącu. - Koniec z chodzeniem do pracy z bólem, koniec z łykaniem tabletek przed przyjściem do firmy i koniecznością ukrywania faktu, że ból uniemożliwia nam pracę – mówiła minister Montero.

Podobny projekt rozpatrywano we Włoszech, a także w Holandii, jednak ostatecznie nie zdecydowano się na to rozwiązanie. W Hiszpanii także nie obeszło się bez głosów sprzeciwu. Związkowcy zwracali uwagę, że nieobecność kobiet w pracy może sprzyjać zatrudnianiu mężczyzn. Projekt zakładający urlop menstruacyjny liberalizuje też prawo antyaborcyjne, a także wprowadza darmowe środki higieniczne i antykoncepcyjne.

Czy Polska pójdzie w ślady hiszpańskiego rządu? M.in. o urlop menstruacyjny pytany był premier Mateusz Morawiecki.

- Patrzymy na całość różnego rodzaju wsparcia dla kobiet. Polska w porównaniu z innymi krajami i tak nie ma się czego wstydzić. Analizujemy różne warianty wsparcia kobiet, ale nie jestem w stanie dziś odpowiedzieć, czy jesteśmy w stanie wprowadzić w Polsce tego typu urlop. Uważam, że kobietom na rynku pracy trzeba pomóc, one mają trudniej, zwłaszcza po okresie macierzyństwa – powiedział szef rządu.

loader

RadioZET.pl