Zamknij

Ustawa o dodatku węglowym z wrzutką. Patkowski: nie ma nic o przejmowaniu banków

Katarzyna Witwicka
21.07.2022 09:54

Ustawa o dodatku węglowym trafiła do Sejmu. Art. 15 projektu wzbudził jednak zastrzeżenia polityków i ekonomistów. To „wrzutka”, która nie dotyczy dopłat do zakupu surowca, lecz procedur przejmowania banków.

Ustawa o dodatku węglowym z wrzutką. Patkowski: nie ma nic o przejmowaniu banków
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Dodatek węglowy niebawem może stać się faktem. Parlamentarzyści zdecydują o dalszych losach ustawy wprowadzającej dopłaty do zakupu węgla. Surowiec ten przez wojnę w Ukrainie podrożał i dla wielu rodzin stał się nieosiągalny. Dodatek węglowy ma ułatwić jego zakup przed zimą. Uwagę polityków zwrócił uwagę artykuł dotyczące systemu bankowego, który nieoczekiwanie znalazł się w ustawie o dodatku węglowym.

Bankowa wrzutka do ustawy o węglu

W projekcie znalazły się przepisy dotyczące Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz procedur przejmowania banków. Posłowie opozycji przekonywali, że przepisy te stwarzają możliwość przejmowania niewypłacalnych banków przez spółki Skarbu Państwa, w tym takie, które nie prowadziły wcześniej działalności bankowej.

- Przepisy te pozwalają spółce Skarbu Państwa stać się bankiem - powiedziała podczas prac komisji Izabela Leszczyna z KO.

Słowom posłanki zaprzeczył wiceminister finansów Piotr Patkowski, który wyjaśnił na konferencji prasowej w Sejmie, że zmiany dotyczące procedur przejmowania banków były zgłaszane przez Komisję Europejską do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Tłumaczył, że zaproponowane przepisy mają "usprawnić ten mechanizm, żeby odpowiadał przepisom unijnym".

Rada Ministrów podjęła decyzję, że ze względu także na element tarczy antyputinowkiej, w której wzmacniamy stabilność sektora finansowego, ale przede wszystkim dbamy o kredytobiorców, żeby to doprecyzowanie przeprowadzić, żeby nie było żadnych wątpliwości, czy to ze strony KE, czy KNF czy BFG, co do tych przepisów  Piotr Patkowski

Patkowski dodał, że w zaakceptowanych przez komisje sejmowe przepisach "nie ma nic o możliwości przejmowania przez instytucje niebankowe".

Dla kogo dodatek węglowy?

Ustawa o dodatku węglowym zakłada wsparcie dla tych rodzin, które ogrzewają dom przy użyciu węgla. Taki dodatek wyniesie 3 tys. zł i będzie przysługiwał każdemu, bez względu na dochody – wynika z najnowszej wersji projektu.

Pieniądze będą wypłacane przez gminy po uprzednim złożeniu przez wnioskodawcę deklaracji, że pali w domu węglem. Wniosek o wypłatę będzie można złożyć najpóźniej do 30 listopada.

loader

RadioZET.pl/PAP