Zamknij

Wakacje kredytowe od 29 lipca. „Banki gotowe do przyjmowania wniosków”

Katarzyna Witwicka
28.07.2022 08:14

Od piątku 29 lipca banki zaczną przyjmować wnioski o wakacje kredytowe. Warto pospieszyć się z dopełnieniem formalności. Aby spłata została odroczona, wniosek należy przesłać przed datą spłaty raty.

Od jutra wakacje kredytowe
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wakacje kredytowe mają przynieść tymczasową ulgę dla kredytobiorców obarczonych wyższymi ratami kredytów po dziesiątej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Rozwiązanie to polega na zawieszeniu spłaty łącznie ośmiu rat: czterech w 2022 roku i czterech w 2023 roku. Nabór wniosków w bankach ruszy w piątek 29 lipca.

Wniosek o wakacje kredytowe. Banki radzą pospieszyć się z formalnościami

Związek Banków Polskich przypomniał, by wniosek o wakacje kredytowe złożyć przed terminem spłaty raty. Spłata zostanie zawieszona w następujących terminach:

  • od 1 sierpnia do 30 września 2022 roku – na 2 miesiące,
  • od 1 października do 31 grudnia 2022 roku – na 2 miesiące,
  • od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku – na 1 dowolny miesiąc w każdym kwartale.

Banki nie przewidują kolejek w placówkach i liczą, że większość kredytobiorców złoży wniosek przez internet. Taki dokument zostanie udostępniony klientom w piątek 29 lipca. - Banki będą od piątku gotowe do przyjmowania wniosków o wakacje kredytowe - zapewnił rzecznik Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich.

Kto skorzysta z tego rozwiązania? Ustawodawca nie przewidział progów dochodowych. Z zawieszenia spłaty skorzysta zatem każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny na własne potrzeby mieszkaniowe w złotówkach.

- Według mojej wiedzy stan na chwilę przed wejściem w życie tych przepisów jest taki, że systemy bankowe będą gotowe. Wdrażaliśmy przez system bankowy program 500 plus i 300 plus. Sektor bankowy stanął wtedy na wysokości zadania - podkreślił rzecznik ZBP.

Niewykluczone, że klienci banku będą musieli każdorazowo składać wniosek o wakacje kredytowe. Szczegółowe informacje znajdą się na stronie internetowej banku, w którym zaciągnięty został kredyt. - Ponieważ był bardzo krótki okres dostosowawczy i banki mają różne systemy teleinformatyczne, a podmiotów zajmujących się obsługą systemów bankowych jest zdecydowanie mniej niż banków, potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której bank nie zdążył przygotować jednolitego formularza na cały okres, w którym można skorzystać z wakacji kredytowych, ale zdążył z przygotowaniem formularza dotyczącego zawieszenia płatności najbliższej raty. Nie wynika to ze złej woli banku, tylko krótkiego okresu na przygotowanie się - powiedział Barbrich.

Banki, choć deklarują gotowość do wejścia w życie nowych przepisów, to są sceptyczne względem tej reformy. Z opublikowanego w „Monitorze Bankowym” sondażu przeprowadzonym w środowisku bankowym, jasno wynika, że większość placówek za największe obciążenia dla sektora uważa wakacje kredytowe.

 

Wakacje kredytowe okiem bankowców
fot.

ZBP

W ocenie 79 proc. badanych wpływ powszechnych wakacji kredytowych na kondycję polskiego sektora bankowego będzie negatywny. Koszt tej reformy szacowany jest bowiem na 12 mld zł.

loader

RadioZET.pl/PAP/ZBP