Obserwuj w Google News

Wakacje kredytowe podpisane. Do końca roku trzeba spłacić tylko dwie raty

2 min. czytania
14.07.2022 11:38
Zareaguj Reakcja

Wakacje kredytowe zostały zatwierdzone. Ustawa w sprawie wsparcia kredytobiorców została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rozwiązanie pozwoli przełożyć spłatę czterech rat w roku 2022 i 2023 na koniec okresu kredytowania bez ponoszenia żadnych kosztów.

Andrzej Duda
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Wakacje kredytowe mają pomóc kredytobiorcom przetrwać trudne czasy wysokiej inflacji. Z jej powodu  stopy procentowe zostały podwyższone już 10 razy z rzędu, a  stopa referencyjna NBP w lipcu 2022 sięgnęła 6,5 procent. To ogromny problem dla kredytobiorców – wraz ze wzrostem stóp rośnie oprocentowanie kredytów oraz wysokość płaconych co miesiąc rat.

Zaradzić ma temu ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z  wakacji kredytowych. Przyjęcie nowego prawa oznacza, że do końca roku trzeba będzie spłacić tylko dwie raty – pozostałe zostaną przełożone na koniec okresu kredytowania bez kosztów dla kredytobiorcy.

Wakacje kredytowe. Wnioski od sierpnia

Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać, jeśli umowa kredytowa została podpisana przed 1 lipca 2022 roku. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w sierpniu.

- Spodziewamy się, że z wakacji kredytowych skorzysta duża większość uprawnionych osób. Nawet w przypadku braku problemów ze spłatą kredytu odroczenie płatności skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania bez zwiększenia zobowiązania. Zważywszy na inflację to działanie, na którym zyskuje posiadacz kredytu - skomentował kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

Ustawa zakłada ponadto wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki mają do końca roku wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld zł. Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także online.

Redakcja poleca

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może zaoferować maksymalnie 72 000 zł, wypłacane w transzach po 2000 zł przez trzy lata. Pieniądze należy wykorzystać do opłacenia rat kredytu. Spłata pożyczki zaczyna się dwa lata po otrzymaniu ostatniej raty wsparcia. Nieoprocentowaną sumę trzeba będzie oddawać w ratach wynoszących 500 zł miesięcznie. Jeśli 100 rat zostanie spłacone w terminie, pozostałe 44 – czyli 22 000 zł – zostaną umorzone.

Ustawa przewiduje także prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

RadioZET.pl/PAP