Oceń
Kredytobiorcy już niebawem będą mieli możliwość tymczasowego zawieszenia spłaty rat. Zobowiązania większości klientów banków poszybowały wraz z kolejną, dziewiątą z rzędu podwyżką stóp procentowych.
Wakacje kredytowe to rządowa odpowiedź na rekordowo wysoką inflację, która zmusza RPP do podnoszenia stóp procentowych kosztem kredytobiorców. Rząd zaproponował więc, by klienci banków nie musieli w czasie drożyzny spłacać zobowiązań. Takie odroczenia płatności względem banków, choć nie spodobało się przedstawicielom tego sektora, to być może już niebawem stanie się faktem.
Wakacje kredytowe [WNIOSKI]
- Zakładam, że jeszcze w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku dotyczącego wakacji kredytowych - stwierdził podczas wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał przedstawiciel resortu, ustawa w tej sprawie "jest już w zasadzie przyjęta".
Nie każdy będzie mógł jednak z niej skorzystać. Przyjęty przez Sejm projekt zakłada, że możliwość zawieszenia rat będą miały osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).
Tymczasem o losie kredytobiorców w najbliższy czwartek 7 lipca zdecyduje Rada Polityki Pieniężnej. Zgodnie z prognozami, wobec inflacji sięgającej 15,6 proc., RPP może zdecydować się na dziesiątą z rzędu podwyżkę stóp procentowych, co przełoży się na wysokość rat.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł