Obserwuj w Google News

Wakacje kredytowe. UOKiK radzi, na co zwrócić uwagę

2 min. czytania
29.07.2022 09:23
Zareaguj Reakcja

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o wakacje kredytowe? Jakie są prawa konsumenta i o czym należy pamiętać przy zawieszaniu spłaty kredytu? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co wrócić uwagę.   

Wniosek o wakacje kredytowe
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wakacje kredytowe wystartowały w piątek 29 lipca. Banki udostępniają klientom wnioski, na podstawie których instytucje wydają decyzję o zawieszeniu spłaty. UOKiK radzi, na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem.

Wakacje kredytowe. Cztery rzeczy, o których warto pamiętać 

Wakacje kredytowe przysługują kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe. Zawieszenie spłaty dotyczy łącznie 8 miesięcy: czterech w 2022 i czterech w 2023 roku. UOKiK poinformował, o jakich sprawach warto pamiętać w kontaktach z bankiem:

Banki radzą, by wniosek o wakacje kredytowe złożyć w dniu poprzedzającym datę spłatę raty. UOKiK zapewnia jednak, że bank ma obowiązek uszanować wniosek o wakacje kredytowe dostarczony także w dniu, kiedy przypada termin spłaty raty. - Jeśli mimo to bank pobierze ratę, ma obowiązek ją zwrócić - poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Redakcja poleca

Zgodnie z ustawą, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres lub okresy wskazane we wniosku z dniem jego doręczenia bankowi. Bank potwierdza kredytobiorcy otrzymanie wniosku w ciągu 21 dni od dnia jego doręczenia. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.    

. Chróstny zaznaczył też, że banki nie mogą „straszyć klientów”, którzy skorzystają z wakacji kredytowych, utratą przyszłej zdolności kredytowej. - Przeanalizowaliśmy zapisy Prawa bankowego, regulacji dotyczących sektora, tutaj nie ma jakichkolwiek podstaw, by samym faktem skorzystania z wakacji kredytowych obciążać klientów i ograniczać im dostęp do produktów finansowych. Nie godzimy się, by w taki sposób straszyć konsumentów i zniechęcać ich do skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych - powiedział.

. Prezes UOKiK wskazał, że informacja o korzystaniu z wakacji kredytowych może znaleźć się w BIK, ale nie może być wykorzystana przeciwko kredytobiorcy. - To jest neutralna informacja z punktu widzenia oceny naszej zdolności kredytowej – zapewnił Chróstny.

Redakcja poleca

. UOKiK zapewnił, że bank nie ma prawa pobrać w czasie wakacji kredytowych żadnych innych opłat, poza kosztami ubezpieczenia. Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej.  

RadioZET.pl/PAP/Polsat News