Zamknij

Waloryzacja zastąpi czternastkę? Seniorzy mogą wyjść na plus

Katarzyna Witwicka
05.05.2022 09:38
Dodatkowa waloryzacja emerytur
fot. Marek BAZAK/East News

Dodatkowa waloryzacja czy czternasta emerytura? Z sondażu „Super Expressu” wynika, że seniorzy są w stanie zrezygnować z ekstra świadczenia.

Waloryzacja w marcu za sprawą rekordowo wysokiej inflacji zwiększyła emerytury o 7 proc. Niektórym seniorom taka podwyżka opłaci się bardziej niż dodatkowe świadczenie w postaci trzynastki, czy limitowanej czternastki. Seniorzy gotowi są odpuścić sobie jedno z tych świadczeń pod warunkiem, że emerytura zostanie ponownie zwaloryzowana.

Dodatkowa waloryzacja zamiast czternastki

W obliczu rosnącej inflacji, która w kwietniu wyniosła 12,3 proc. eksperci zaproponowali, by emerytury były ponownie waloryzowane np. jesienią. Takie rozwiązanie sugerowali rządzącym m.in. związkowcy z OPZZ, którzy szacowali, że koszty takiej podwyżki nie przekroczą 12 mld zł.

Seniorzy pytany przez „Super Express” poparli ten pomysł i uznali, że wyjdą na tym lepiej niż na czternastkach, przy których i tak obowiązuje limit dochodowy. Instytut Badań Pollster spytał respondentów, co seniorzy powinni otrzymać: czternastkę czy drugą waloryzację. Za drugą waloryzacja opowiedziało się 40 proc. badanych, za czternastką - 29 proc. ankietowanych, a 31 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

Posłuchaj podcastu

O podwójnej waloryzacji świadczeń mówił w podcaście „Biznes. Między Wierszami” Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Senior, który co miesiąc będzie dostawał procentowo wyższe świadczenie, to często otrzyma nawet więcej niż jedna trzynastka czy czternastka w roku w kwocie emerytury minimalnej – mówił Sobolewski.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=