Zamknij

Wielka Brytania podsumowała Brexit. „Skutki jedynie negatywne”

10.02.2022 14:36

Wielka Brytania na wyjściu z Unii Europejskiej wyszła jak Zabłocki na mydle – wynika z raportu przedstawionego w Izbie Gmin, czyli niższej izbie parlamentu. Najbardziej poszkodowani zostali mali i średni przedsiębiorcy, którzy zmagają się ze znacznym wzrostem kosztów oraz rozrastającą się biurokracją.

kobieta protestująca przeciw Brexit
fot. Rex Features/East News

Brexit się nie opłacił. Taki wniosek płynie z zaprezentowanego w Izbie Gmin raportu podsumowującego dwa lata funkcjonowania Wielkiej Brytanii poza strukturami UE. Miało być odzyskanie kontroli, wolności i suwerenności gospodarczej, a skończyło się problemami z dostępem do wolnego europejskiego rynku.

Raport przygotowała komisja ds. wydatków publicznych. „Jak na razie jedyne namacalne efekty Brexitu są negatywne” – podsumowali wyjście z Unii Europejskiej eksperci. Co zmieniło się dla przedsiębiorstw działających na Wyspach?

Brexit z „jedynie negatywnymi skutkami”. Raport o dwóch latach poza Unią Europejską

Już dzień po wystąpieniu z Unii Europejskiej Brytyjczycy zaczęli w szokujący sposób dowiadywać się, jakie ma to finansowe skutki. Na przesyłki z kontynentalnych sklepów internetowych zaczęto nakładać cła, które nierzadko, wraz z dodatkowymi kosztami, podwyższały cenę niemal dwukrotnie. W rezultacie zamawiający odmawiali przyjmowania zamówień, a przedsiębiorcom bardziej opłacało się porzucić towar, niż sprowadzać go z powrotem.

Na granicach zaczęły tworzyć się korki – transport towarów, do tej pory nieograniczony, zaczął być skrupulatnie kontrolowany. Na granicy rekwirowano nawet kanapki kierowcom, jako że wwożenie wybranych produktów żywnościowych na teren UE zostało zabronione. 

Wielka Brytania nie skorzystała na Brexicie – wynika z raportu przedstawionego przez komisję ds. wydatków publicznych Izby Gmin. Wskazano w nim, że po wyjściu z UE wzrosły koszta prowadzenia biznesu, urosła biurokracja, a handel zagraniczny stał się utrudniony i spowalniany przez kolejki na przejściach.

Komisja zastrzegła, ze pełnych konsekwencji Brexitu Wielka Brytania jeszcze nie poznała ze względu na ograniczenia narzucone przez pandemię. Gdy transport zacznie wracać do wcześniejszego poziomu, może dojść do „zakłóceń na granicy”.

Z wnioskami wynikającymi z raportu nie zgodzili się politycy popierający Brexit. Według nich problemy, z jakimi borykają się brytyjscy przedsiębiorcy, to efekt protekcjonizmu Unii Europejskiej.

loader

RadioZET.pl/next.gazeta.pl